Hudbu z období před vydáním prvního československého bigbítového alba Želva kapely Olympic z roku 1968 nabízí nové CD nazvané Big Beat Line 1965-1968.

Tehdejší bigbítové dění na dvoudiskové kompilaci přibližují nahrávky skupin The Beatmen, Mefisto, Flamengo, Juventus, The Matadors nebo Olympic.

Šest desítek písní navazuje na loňskou kompilaci Beat Line 1967-1969, která přinesla hudbu z období kolem dvou československých beatových festivalů pořádaných koncem 60. let v pražské Lucerně.

"Polovina šedesátých let minulého století byla pro domácí bigbít zásadní. Tato kompilace nabízí profily devíti kapel, jejichž osudy obvykle mapují vývoj od libozvučných instrumentálek přes první vícehlasé pokusy až po nalezení zcela vlastní cesty," uvedl Zdeněk Brouček ze společnosti Supraphon.

Na dvojalbu Big Beat Line 1965-1968 posluchači naleznou mimořádné vokalisty, mezi které patří Karel Černoch, Karel Kahovec, Pavel a Petr Novákovi, Vladimír Mišík, Pavel Sedláček, Viktor Sodoma nebo Hana a Petr Ulrychovi.

Nahrávka zaznamenává i mimořádné instrumentální výkony například Radima Hladíka, Františka Francla, Jana Farmera Obermayera nebo Karla Svobody.

"Králem byl v tom období bezpochyby Miki Volek, když vylezl na jeviště, tak to bylo šílenství. Ale takovým filozofem bigbítu byl Pavel Bobek," uvedla Yvonne Přenosilová v dokumentárním cyklu České televize o historii české a slovenské rockové hudby s názvem Bigbít.

Na kompilaci je Přenosilová zastoupena písní Měsíc, Miky Volek skladbami Roll Over Beethoven a Smutný holič z Liverpoolu a Pavel Bobek nahrávkou Rave On.

Všechny tři doprovází skupina Olympic. Možné maximum skladeb bylo nově remasterováno z původních pásů.

Související