Kapely Red Hot Chili Peppers, Imagine Dragons a Pixies nebo zpěvák The Weeknd budou hvězdami první edice festivalu Lollapalooza v Paříži.

Renomovaná hudební přehlídka ze Spojených států letos expanduje do francouzské metropole, první ročník proběhne ve dnech 22 a 23. června na tamním dostihovém závodišti Longchamp. Informovala o tom agentura AFP.

Pořadatelem festivalu je nadnárodní koncertní agentura Live Nation, která má pobočku mimo jiné v Česku.

Dalšími účinkujícími pařížské Lollapaloozy budou zpěváci Liam Gallagher, Tom Odell a Lana Del Rey, producent grimeové hudby Skepta, kapely The Roots, Alt-J a The Editors či trio London Grammar.

Na programu nebudou chybět ani francouzští umělci – producent taneční hudby Snake, psychedelická rocková kapela La Femme nebo hiphopeři IAM.

Festival Lollapalooza ve Spojených státech vznikl začátkem 90. let minulého století, v době, kdy rozmach zažívala alternativní hudba.

Přehlídku založil Perry Farrell, zpěvák rockové kapely Jane’s Addiction. Zamýšlel ji jako akci, za níž budou lidé jezdit, aby objevili jinou hudbu než tu, kterou slyší z rádií. Od roku 2005 se Lollapalooza koná pravidelně v Chicagu.

Od té doby festival expandoval do Jižní Ameriky, kde probíhá v Argentině, Brazílii a Chile. Roku 2015 se uskutečnil první ročník přehlídky v Berlíně, loňskými headlinery berlínské akce byli Radiohead.

Nynější pařížská odnož festivalu vzniká v době, kdy na Západě roste zájem o hudební festivaly, dodává agentura AFP. Podle ní to souvisí s poklesem prodejů hudby na fyzických nosičích, který umělci vyvažují právě čím dál častějším koncertováním.

Související