Na brněnském JazzFestu letos zahrají kvarteta amerických saxofonistů Joe Lovana a Chrise Pottera, bubeník Poogie Bell či vyhledávaný beninský kytarista Lionel Loueke.

Přidají se tak k již dříve oznámeným jazzovým interpretům Chicku Coreovi, Richardu Bonovi, Stevu Gaddovi či Dianě Krallové.

Šestnáctý ročník festivalu proběhne od 23. března do 4. května na různých místech v Brně.

Frekventovaným nástrojem letošního ročníku JazzFestu bude saxofon v rozmanitých polohách. "Tradici bude reprezentovat Joe Lovano s ansámblem Classic Quartet, moderní postbop obdivovaný a ve vrcholné formě hrající Chris Potter i norský debutant Marius Neseta," uvedl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

„Funk a soul zastoupí Harry Sokal a Mike Stephenson, avantgardu pak věčný hledač Luboš Soukup, konceptualista Michal Wróblewski nebo respektovaný univerzál Marcel Bárta," dodal Spilka.

Pořadatelé zvlášť vyzdvihují společný koncert kvarteta Luboše Soukupa a Lionela Louekeho. Soukup, český saxofonista žijící ve Skandinávii, bývá označován jako expresivní muzikant s osobitým zvukem.

Louekeho posluchači znají například z kapely Herbieho Hancocka. Tohoto beninského umělce vyhledává mnoho kapelníků pro jeho organickou fúzi jazzu a africké hudby.

Na 12 koncertních večerech Jazzfestu Brno zahrají dvě desítky kapel ze zahraničí i z Česka a Slovenska. Ty kromě již téměř vyprodaného koncertu Dana Bárty, tria Roberta Balzara a Filharmonie Brno zastupuje třeba sexteto Vertigo, Concept Art Orchestra pod taktovkou Štěpánky Balcarové nebo koncert jazzových osobností v čele s Peterem Lipou.

Dále se na festivalu představí Jazz Q Martina Kratochvíla, trio kytaristky Jiřího Šimka, klavíristka Beata Hlavenková či David Dorůžka Trio. To celou přehlídku 23. března zahájí.

"Zahrajeme skladby z poslední nahrávky Autumn Tales a těším se na setkání s Joe Lovanem, který byl šéfem školního souboru během mých studií na bostonské Berklee College of Music, a na Lionela Louekeho, jenž byl mým spolužákem," sdělil kytarista Dorůžka.

Rozpočet JazzFestu je letos nejvyšší v jeho historii, pohybuje se kolem 12 milionů korun. Ambicí organizátorů je pořádat velké jazzové koncerty nejen v tradičním jarním termínu, ale celoročně.

Na 20. září plánují koncert v největším koncertním prostoru v Brně v DRFG Areně, kde vystoupí zpěvačka a klavíristka Diana Krallová.

Související