Britská skupina Black Sabbath završila poslední turné a s ním také koncertní činnost, píše britská BBC.

Slavná heavymetalová kapela naposledy vystoupila v sobotu večer v Birminghamu, anglickém městě, kde před téměř padesáti lety vznikla. Sobotnímu koncertu v tamní National Exhibition Centre Areně podle agentury AFP přihlíželo zhruba 16 tisíc lidí.

Kapela se rozloučila na turné zvaném The End, které začalo loni v lednu a zahrnulo 81 koncertů včetně zastávky v červnu 2016 v Praze.

"Děkujeme vám, dobrou noc, moc vám děkujeme," řekl zpěvák Ozzy Osbourne na závěr sobotní dvouhodinové show, kterou ukončil ohňostroj.

Poslední skladbu, hit Paranoid z roku 1970, kapela streamovala živě na Facebooku.

Osmašedesátiletý Osbourne již dříve i jménem ostatních členů prohlásil, že toto turné je skutečně poslední. Hudebníci nicméně hodlají dál pokračovat v sólových projektech.

Z původní legendární sestavy Osbourne, Tony Iommi (kytara), Terrence "Geezer" Butler (baskytara) a Bill Ward (bicí) na turné chyběl jen Ward, který se s ostatními nedohodl. S kapelou vystoupil naposledy roku 2012.

Na současném turné Warda za bicími nahradil Tommy Clufetos, jenž dříve hrál s rockery Tedem Nugentem či Alicem Cooperem.

S Black Sabbath na posledním turné vystoupil rovněž klávesista Adam Wakeman, syn slavného rockového hudebníka Ricka Wakemana.

Black Sabbath zaujali už prvním albem s názvem Black Sabbath z roku 1970 a hned následující deskou Paranoid si řekli o pozornost světové rockové scény. Skladby z těchto dvou alb, jmenovitě například Iron Man či War Pigs, tvořily také základ koncertního programu právě skončeného turné. Dále zazněla například píseň Into the Void z desky Master of Reality vydané roku 1971.

Fanoušci podle BBC s nadšením přivítali ale také skladby typu God is Dead? z posledního alba kapely zvaného 13. To vyšlo roku 2013.

Black Sabbath jsou držiteli prestižní hudební ceny Grammy a patřili k zakladatelům heavy metalu.

Minulou sobotu po dlouhé nemoci zemřel Geoff Nicholls, klávesista Black Sabbath v letech 1979 až 2004. Bylo mu osmašedesát let.

Související