Italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone v sobotu počtvrté sklidil ovace ve vyprodané pražské O2 areně.

Na koncertu, který byl součástí turné 60 Years of Music, osmaosmdesátiletý hudebník vsedě dirigoval Český národní symfonický orchestr. Ten podpořili mnohačlenný pěvecký sbor a sólisté – portugalská zpěvačka Dulce Pontesová a italská sopranistka Susanna Rigacciová.

Včetně přídavků zazněly tři desítky známých filmových melodií.

Také předchozí koncerty Morriconeho v největší hale v Česku byly vždy dlouho dopředu vyprodány. Sobotní cestu od metra k hale lemovali lidé s žádostmi o koupi vstupenek. Mezi posluchači bylo mnoho cizinců.

Představení zahájila skladba Legend of 1900 ze stejnojmenného filmu z roku 1998 od režiséra Giuseppa Tornatoreho. Snímek získal Zlatý glóbus za nejlepší hudbu.

V první polovině koncertu byly na programu melodie z filmů Metti una sera a cena, Bio Ráj, oblíbená Man With a Harmonica z westernu Tenkrát na západě nebo muzika z dalšího klasického filmu režiséra Sergia Leoneho Hodný zlý a ošklivý. V této skladbě se představila právě hostující sopranistka Rigacciová.

Ještě před přestávkou publikum zaujala pěvkyně Pontesová ve skladbách z televizního seriálu Nostromo.

V úvodu druhé části Morricone nabídl hudbu z filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za kterou získal Oscara. Diváci tleskali skladbám L’ultima diligenza di Red Rock a Bestiality.

Udělení Oscara zvedlo zájem také o Český národní symfonický orchestr, který často koncertuje v zahraničí nebo doprovází světoznámé umělce.

"Pokud mohu říci, náš vztah je za roky spolupráce neobyčejný, nejen Enniův ke mně a naopak, ale především jeho k celému orchestru, který opravdu zbožňuje, což již mnohokrát dokázal. Zdůrazňovat, že Český národní symfonický orchestr jej miluje, je zbytečné," řekl o spolupráci s Morriconem ředitel orchestru Jan Hasenöhrl.

Velký prostor v druhé části sobotního koncertu opět dostala zpěvačka Pontesová, která se představila ve skladbách z filmů Bitva o Alžír, Podivné vyšetřování nebo Ostrov v ohni.

V závěru Morricone nabídl kompozice Gabriel’s Oboe, Falls a On Earth as It Is in Heaven ze snímku Misie. V přídavku nescházela melodie z Tenkrát na západě proslavená v Česku Věrou Špinarovou jako Jednoho dne se vrátíš.

Slavný skladatel během své kariéry zkomponoval hudbu k více než 500 filmům. Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL ocenil Morriconeho cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována osobám, jež cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury.