Na letošním osmém ročníku festivalu Mladí ladí jazz, který proběhne od 2. do 30. dubna, se svým sólovým projektem vystoupí pianista Bill Laurance. Ten v minulosti získal dvě ceny Grammy s kapelou Snarky Puppy.

Klasicky vyškolený klavírista Laurance spolupracoval například s Bobbym McFerrinem, triphopovým triem Morcheeba či saxofonistou Chrisem Potterem. Své debutové sólové album vydal roku 2014 a hned s ním vystřelil do čela jazzového žebříčku na iTunes.

Laurance příležitostně vyučuje na Institutu současné hudby v Londýně. Mimo jiné také provozuje vlastní produkční společnost Twenty Thousand, která na zakázku natočila reklamy pro Apple Mac, Nokii či Hewlett Packard. Laurence vystoupí 8. dubna v pražské Meetfactory.

Tamtéž se 21. dubna českému publiku 21. dubna poprvé představí mnichovský jazzmetalový kolektiv Panzerballett, jejž vede kytarista Jan Zehrfeld.

Dále na festival přijede japonský klávesista Bigyuki. Ten v minulosti spolupracoval se zpěvákem Bilalem, raperem Talibem Kwelim či saxofonistou Marcusem Stricklandem.

Se svou kombinací jazzu, hip hopu, soulu či rocku Bigyuki vystoupí v pražském Paláci Akropolis v neděli 2. dubna. Festival tak svým vystoupením zahájí.

Cílem projektu Mladí ladí jazz je propagovat jazzovou hudbu především mezi mladým publikem. "Dramaturgicky jsme se v osmém ročníku zaměřili na premiérová vystoupení a vycházející hvězdy jazzového světa. Festival letos přijde s nejrozsáhlejším programem," uvedl za organizátory Jan Gregar.

Jen v Praze se odehraje devět koncertů. Během dubna pak přehlídka Mladí ladí jazz uspořádá akce v Olomouci, Brně, Českých Budějovicích, Děčíně nebo Zlíně. „Tam proběhnou regionální koncerty a vzdělávací hudební workshopy pro děti," dodal Gregar.

Vstupenky na festival jsou k dostání v předprodejní síti GoOut.cz, zvýhodněné studentské vstupné začíná na 111 korunách.

Po více než pěti letech se na české pódium vrátí polská skupina Miloopa se zpěvačkou Natalií Lubranovou. V rámci festivalu 28. dubna v Paláci Akropolis představí své čtvrté studiové album Verke.

Třiatřicetiletý rakouský pianista David Helbock zahraje 19. dubna v pražském Jazz Docku. Přiveze své loňské album Into the Mystic, které natočil v triu pro vyhledávanou značku ACT.

Držitel ceny Grammy, v New Yorku působící izraelský klarinetista Oran Etkin, pak vystoupí 6. dubna v Jazz Docku se svým triem. Etkin ve své tvorbě zužitkovává vlivy z Afriky, Dálného východu, Evropy či Izraele. Vloni ho časopis DownBeat ve své anketě kritiků označil za vycházející hvězdu klarinetu.

Související