Věhlasná soulová zpěvačka Aretha Franklinová oznámila, že skončí s vystupováním. Franklinová chce koncertní kariéru završit po letošním září, kdy vydá nové album.

„Tento rok odcházím do důchodu,“ řekla čtyřiasedmdesátiletá pěvkyně v telefonickém rozhovoru pro televizní stanici v americkém městě Detroit. „Budu dál točit ve studiu, ale tento rok hodlám naposledy zpívat naživo.“

Franklinová, které se přezdívalo Královna soulu, momentálně plánuje velké turné na podporu svého příštího alba. Také v budoucnu by příležitostně vystoupila „řekněme při jedné z mnoha příležitostí“, jak uvedla.

„Mám velmi obohacující a uspokojující pocit z toho, kam mě má kariéra zavedla,“ řekla Franklinová, která žije v Detroitu, místní televizní stanici WDIV. „Ten pocit už mi zůstane. Neznamená to, že bych se někam stěhovala, nebo že bych jen seděla na zadku a nic nedělala. To by mi také nesvědčilo,“ dodala pěvkyně.

Svůj čas chce věnovat mimo jiné vnoučatům.

Záměr Franklinové skončit s koncertováním ve čtvrtek večer agentuře AP potvrdil její agent.

Na své nové album chce Franklinová zařadit výhradně původní písně. Část desky prý produkuje věhlasný multiinstrumentalista Stevie Wonder, další výrazný hudebník spojený s Detroitem.

Franklinová již v 70. letech uspěla v hitparádách s coververzí písně Until You Come Back to Me (That's What I'm Gonna Do), pod níž byl jako jeden ze tří autorů podepsán právě Stevie Wonder.

Aretha Franklinová začala zpívat koncem 50. let minulého století, od té doby získala 18 cen Grammy a prodala přes 75 milionů nahrávek. Natočila hity Respect nebo Think, účinkovala ve dvou hudebních filmech Blues Brothers.

Její poslední album zvané Aretha Franklin Sings the Great Diva Classics vyšlo roku 2014, Franklinová na něm interpretovala skladby od Adele či Chaky Khanové.

V posledních letech zpěvačka měla zdravotní potíže. Když roku 2010 absolvovala chirugický zákrok, mnozí se báli o její život.

Dnes již bývalý americký prezident Barack Obama prohlásil, že kdyby si měl vybrat desku, se kterou bude trávit čas na opuštěném ostrově, vzal by si právě nahrávku Franklinové. „Připomíná mi naší lidskost. A zní nesmírně dobře,“ uvedl Obama, podle nějž Franklinová zosobňuje to, jak se vzájemně ovlivňovaly hudební žánry R&B, blues, rokenrol a afroamerická hudba s gospelem.

Franklinová zpívala na inauguracích prezidentů Baracka Obamy, Billa Clintona a Jimmyho Cartera. Ovlivnila několik generací hudebníků i zpěváků. Roku 2010 ji časopis Rolling Stone označil za nejlepší pěvkyni všech dob.

Související