Ve věku šestasedmdesáti let v Los Angeles v neděli zemřel jazzový a R&B zpěvák Al Jarreau. Byl sedminásobným držitelem ceny Grammy a interpretem hitů We're in This Love Together či Moonlighting.

Jarreaua znali také Češi. V říjnu 2008 vystoupil v pražském Lucerna Music Baru jako host festivalu pořádaného jazzklubem Agharta, doprovodila jej vokalistka Debbie Davisová.

Na předcházejících koncertech na Slovensku se Jarreauovi zhoršilo zranění kyčle a v Praze místo zkoušky trávil hodiny po nemocnicích, koncert nakonec přesto absolvoval.

„Mám rád takové malé kluby," řekl zpěvák a pražské vystoupení zahájil skladbou Givin' It Up. V průběhu koncertu žertoval s diváky, kteří pak tančili na jeho písně ALonzo, Tell Me či Since I Fell For You.

Jarreau tento týden odešel jen několik dnů poté, co oznámil, že už ze zdravotních důvodů nebude dále koncertovat. Podle údajů na své facebookové stránce zemřel nad nedělním ránem. „Byl v nemocnici, kde se o něj starala manželka, syn a pár příbuzných a přátel,“ uvedli správci Jarreuova Facebooku. Příčina úmrtí není známá.

Jarreau byl minulý týden hospitalizován kvůli vyčerpání. Následně zrušil zbytek koncertů plánovaných na letošní rok a oznámil, že už dál nebude vystupovat.

Ještě minulý čtvrtek však jeho facebooková stránka avizovala, že se zpěvák „postupně pomalu zotavuje“.

„Jeho syn vzkazuje, že otce viděl, jak ráno sestřičkám zpívá píseň Moonlighting. To je povzbuzující,“ uvedla facebooková stránka v narážce na americký televizní seriál z 80. let, v němž účinkovali Bruce Willis a Cybill Shepherdová. V Česku je seriál známější pod názvem Měsíční svit.

Píseň z tohoto seriálu, ke které si Jarreau napsal text, upevnila jeho postavení v americké zábavní kultuře.

Jarreau byl považován za velkého jazzového zpěváka, zvlášť dobře ovládal scatování a perkusivní práci s hlasem. Mainstreamový komerční úspěch zaznamenal roku 1981 s hitem We're in This Love Together z alba Breakin' Away.

Ten svého času získal cenu Grammy za nejlepší popový výkon. Kromě toho Jarreau posbíral Grammy za nejlepší jazzovou, R&B a naposledy v roce 2006 i tradiční R&B nahrávku.

V neděli Jarreau zemřel jen několik hodin předtím, než se v Los Angeles opět udílely ceny Grammy.

„Odpočívej při síle, @AlJarreau,“ zatweetovala zpěvačka Chaka Khanová, podle níž Jarreau ztělesňoval vše v jazzu i dalších žánrech a byl nepřekonatelným mistrem improvizace.

Al Jarreau se narodil jako Alwin Lopez Jarreau v březnu 1940 v americkém městě Milwaukee. Zpívat začal v kostele.

Své první album vydal v roce 1975, do žebříčků vystřelil roku 1981 s písní We're in This Love Together. Byl to jeho největší úspěch v kariéře – v listopadu téhož roku se skladba vyšplhala až na patnáctou příčku.

Jarreau byl také jedním ze zpěváků, kteří se zúčastnili natáčení charitativního singlu We Are the World. Jeho cílem bylo vybrat peníze na oběti hladomoru v Africe. Jarreau zde krátce samostatně zpíval mezi Williem Nelsonem a Brucem Springsteenem.

Související