V pražské O2 areně vystoupí 27. června americká rocková skupina Foo Fighters. Pro fanoušky má připravený koncert, na kterém zazní všechny zásadní skladby z její dlouholeté kariéry. V pondělí o tom informovala pořadatelská agentura Live Nation.

Několikanásobní držitelé cen Grammy se do Prahy vrátí po pěti letech, tentokrát v rámci světového turné. V Evropě letos odehrají vystoupení v Budapešti, Paříži a na několika festivalech včetně anglického Glastonbury.

"Praha bude patřit mezi několik málo měst, kde Foo Fighters vystoupí v rámci sólového koncertu," zdůraznil za pořadatele Petr Novák.

Předprodej vstupenek na pražský koncert začne pro členy fanklubu Live Nation tuto středu, o den později se dočkají členové Live Nation klubu a v pátek 3. března dopoledne se předprodej otevře všem zájemcům. Cena lístků se bude pohybovat od 1690 do 2290 korun.

Foo Fighters předloni v listopadu oznámili koncertní pauzu, letos by měli vydat nové album. Uplynulý pátek kapela odehrála koncert v klubu Cheese and Grain v anglickém městě Frome zhruba pro tři sta posluchačů.

Naposledy vystupovali Foo Fighters v Praze v srpnu 2012, kdy přijeli s deskou Wasting Light. Za toto album, natočené analogově bez jakékoliv editace ve sklepě domu v Kalifornii, získali pět cen Grammy. Pražský koncert se uskutečnil bez zadních projekcí či předtočených videí, sledovalo jej přes 11 tisíc diváků.

Frontman Dave Grohl během vystoupení vzpomněl, jak byl v Praze poprvé roku 1995. Tehdy Foo Fighters odehráli koncert ve Sky Clubu Brumlovka jen pár měsíců po vydání debutového alba a teprve rok po smrti Kurta Cobaina z Nirvany.

"Kurtova smrt mnou strašně otřásla. Jediná možnost, jak psychicky přežít, je něco dělat, a proto vznikli Foo Fighters," vysvětloval Grohl v roce 1995, co někdejšího bubeníka Nirvany přimělo nasadit si kytaru a stoupnout si před mikrofon.

Kapelu Foo Fighters založil v Seattlu s hudebníky Natem Mendelem, Williamem Goldsmithem a Patem Smearem. "Naše první deska? Kdybych to tehdy myslel vážně, strávil bych s ní víc než pět natáčecích dnů," vzpomínal na založení sestavy Grohl.

Ten před vydáním debutového alba kapely údajně vyrobil sto kopií a tak intenzivně je rozdával přátelům v hudebním průmyslu, až z Foo Fighters udělal senzaci dlouho předtím, než odehráli první pořádný koncert. "Původně jsem si chtěl jenom zajistit, že v životě budu moct pořád hrát hudbu. Nenapadlo mě, jak velké to jednou s Foo Fighters bude,“ říkal Grohl po letech.

Od svého vzniku v roce 1994 vydali Foo Fighters osm studiových alb, na nichž mísí tvrdé rockové kytary s postupy z punkrocku a někdy až popovými melodiemi.

Související