Soubor J.A.R., který nefunguje jako klasická kapela, ale spíše jako příležitostné setkání raperů, jazzových hudebníků a producentů, po šesti letech vydává nové album.

Nahrávku nazvanou Eskalace dobra pokřtí 20. dubna v pražském Lucerna Music Baru. S hosty na pódiu zatím skupina nepočítá. "Hosty nemáme, oni se nás bojí," říká textař a raper Oto Klempíř.

Šestiletá přestávka od předchozí nahrávky Dlouhohrající děcka je podle členů J.A.R. způsobena množstvím jejich dalších projektů i tím, že nejsou k ničemu tlačeni.

"Zorganizovat nezávaznou partu, z nichž má každý spoustu aktivit, které ho živí, je nesmírně náročné manažersky i časově. Po těch osmadvaceti letech, co jsme spolu, je naše mentální návaznost taková, že naštěstí nemusíme pracovat dohromady," uvedl Klempíř.

Podle zpěváka Dana Bárty hraje v dlouhé pauze mezi deskami svoji roli i určitá autocenzura. "S přibývajícím věkem je taková, že déle trvá, než si člověk za něčím stojí a je přesvědčený, že to ještě neřekl, nebo se nevrací ke svému starému oblíbenému tématu z jiného úhlu pohledu," sdělil Bárta, který oceňuje, že kapelu nikdo netlačil do nějakého termínu. "Volná tvorba zraje tak dlouho, jak potřebuje. Udělali jsme to tak, abychom s deskou byli spokojeni," dodal.

Vzhledem k pracovním závazkům členů skupiny a k tomu, že bydlí na různých místech Česka, nepočítají s velkou koncertní aktivitou. Po křtu v Lucerna Music Baru mají v plánu zhruba desítku vystoupení. Mezi nimi nebude chybět tradiční Lucerna 17. listopadu v den výročí vzniku kapely.

"Takový hlavní zpěvák Dan (Bárta) má už tak 150 koncertů ročně a my o něj nechceme přijít kvůli tomu, že jich budou dvě stovky," vysvětluje menší počet koncertů Oto Klempíř.

Autorsky se na nové desce hudbou podílel především Roman Holý, texty psal zejména Klempíř.

Desku uzavírá nezvykle osobní skladba Sentimentu záchvat. "Původně jsme ji nechtěli pustit, je to na nás moc ‚odkopané‘. Ale pak jsme si řekli, že jednou nebudeme zakuklené trojvýznamové zrůdy a natočíme normální písničku," konstatoval Roman Holý.

Skupina J.A.R. vznikla 17. listopadu 1989. Základní sestavu tvořil v té době autor hudby Holý a duo raperů Klempíř a Viktořík. Vedle nich a zpěváka Bárty tvoří současnou sestavu Miroslav Chyška (kytary), Pavel Bady Zbořil (bicí), Robert Balzar (baskytara), Filip Jelínek (trombon), Radek Kašpar (saxofon) a František Kop (saxofon).

Související