Britský popový zpěvák Ed Sheeran se svým novým albem zvaným ÷ (podle znaku pro děleno, v angličtině Divide) překonal rekord na streamovací službě Spotify.

Desku si během pátku, kdy vyšla, poslechlo dvakrát víc lidí než dosavadního držitele rekordu, kanadského R&B zpěváka řečeného The Weeknd.

Zatímco Weekndova nahrávka Starboy vloni v listopadu zaznamenala 29 milionů streamů, Sheeranova novinka za pátek dosáhla 57 milionů, píše agentura AFP.

Šestadvacetiletému Sheeranovi se daří zejména v jeho rodné Británii a v Irsku.

Dvě písně na desce, konkrétně track Galway Girl a song Nancy Mulligan o jeho prarodičích, odkazují k tradiční irské lidové hudbě.

V Británii a Irsku se všech šestnáct písní z nové desky objevilo v žebříčku nejstreamovanějších položek na Spotify.

Americký časopis Billboard upozornil, že debata o Sheeranově novince v pátek patřila k největším trendům na sociální síti Twitter. A je prý velmi pravděpodobné, že Sheeran v pondělí zaznamená nejsilnější letošní vstup do prodejního žebříčku Billboard 200.

Podle agentury AFP zpěvák na desku umístil převážně akustické milostné kytarové písně jako Perfect či Hearts Don’t Break Around Here. Deska vrcholí baladou, kde Sheeran vyměnil kytaru za klavír.

V jedné skladbě zpěvák rapuje trochu v duchu Američana Kendricka Lamara. A v písni Bibia Be Ye Ye zase ve spolupráci s britsko-ghanským hudebníkem Fusem ODG využívá afrických rytmů.

Fuse ODG na Facebooku napsal, že Brit s ním na skladbě spolupracoval přímo v Ghaně a že v refrénu se v místním nářečí zpívá „všechno dobře dopadne“.

Zrzavý zpěvák Ed Sheeran několik let hrál na ulicích a v barech. Z Londýna se přestěhoval do Los Angeles, kde se pokoušel prorazit s přímluvou americké popové hvězdy Taylor Swiftové.

Celosvětově na sebe Sheeran upozornil teprve v roce 2014, kdy uspěl s milostnou baladou Thinking Out Loud. Ta se stala první písní v historii Spotify, která dosáhla půl miliardy streamů. Od té doby však tento rekord mnohokrát padl.

Divide je Sheeranovým třetím studiovým albem a podle AFP patrně půjde o jednu z nejprodávanějších nahrávek roku 2017.

Zpěvák dosud všechny své desky nazývá matematickými znaménky, debut z roku 2011 se jmenoval +, druhé album bylo nazvané ×.

"Ed Sheeran je písničkář. Představuje proud světové populární hudby, která se snaží vrátit muziku tam, kde byla, než hitparády zachvátil proud elektronické hudby s beaty tak intenzivními, že donutí tancovat i hluchého. Píše jednoduché, srozumitelné skladby, které řeší to, co zajímá člověka jeho generace. Má výrazný interpretační talent. Relativně vysoko položeným hlasem je schopen dát svým písním emoci," napsaly o zpěvákovi Hospodářské noviny, když před dvěma roky přijížděl do pražské Tipsport areny.

Související