Slavný anglický kytarista John McLaughlin se svou skupinou The 4th Dimension v neděli v zaplněném pražském Foru Karlín hrál jazzové improvizace i písně s rockovými riffy.

Muzikant, který se stylově pohybuje mezi jazzrockem, indickou a etnickou hudbou, v české metropoli vystoupil po devíti letech. Držitel několika cen Grammy zahrál skladby ze svých nedávných nahrávek i ze 70. let, kdy vedl kapelu Mahavishnu Orchestra. V té účinkoval také český klavírista žijící v USA Jan Hammer.

Z repertoáru Mahavishnu Orchestra kytarista hned na úvod nedělního večera zařadil skladbu Meeting of the Spirits pocházející z debutového alba této sestavy z roku 1971.

Šedovlasý pětasedmdesátiletý hudební samouk McLaughlin, který vyniká ve hře na akustickou i elektrickou kytaru, nedělní koncert zahájil představením své doprovodné skupiny. S ní pravidelně koncertuje od roku 2007.

Současnou sestavu tvoří kamerunský baskytarista Étienne M’Bappé, indický bubeník Ranjit Barot a britský klávesista a bubeník Gary Husband. Na jeho účet McLaughlin zažertoval na politické téma, když ho představil jako „muže ze země brexitu“. McLaughlin je přitom sám Angličan, posledních pětatřicet let nicméně žije v Monaku.

Během zhruba dvouhodinového koncertu dostal prostor každý nástroj. Obecenstvo virtuózní sóla odměňovalo potleskem. "Nikdy nevíte, co bude zítra. Proto každý koncert hrajeme, jako by to mělo být naposledy," řekl v jednu chvíli McLaughlin.

Skladbu nazvanou El Hombre Que Sabia v latinském rytmu McLaughlin věnoval zesnulému kytaristovi Pacovi de Lucíovi, s nímž tvořil slavné trio ještě s kytaristou Al Di Meolou.

Jinou písní nazvanou Abbaji kytarista vzpomněl na Allu Rakha, indického hráče na tabla ve skupině sitáristy Raviho Šankara, s nímž se McLaughlin přátelil. V této písni klávesista Husband a bubeník Barot na konci opakovali zpívaný refrén „Love and Understanding“, v překladu „láska a porozumění“.

Ze svého posledního, dva roky starého alba Black Light kytarista dále zahrál úvodní skladbu Here Comes The Jiis či baladu Gaza City.

Na programu byla též kompozice Echoes from Then pocházející z alba Now Here This, které kytarista vydal před pěti lety.

Britský hudebník McLaughlin během své bohaté hudební kariéry nahrával s trumpetistou Milesem Davisem, kytaristou Carlosem Santanou, saxofonistou Waynem Shorterem či bubeníkem Tonym Williamsem. Na kontě má mnoho alb, ať už s vlastními sestavami či jako host.

V 70. letech se McLaughlin jako další západní muzikant stal žákem indického guru Sri Chinmoye a přijal jméno Mahavishnu. V roce 2006 zahrál v zaplněné Smetanově síni Obecního domu v Praze společně s indickými muzikanty z kapely Shakti. Naposledy v Česku vystoupil o dva roky později ve vyprodané Lucerně.