Nové album britského písničkáře Eda Sheerana se stalo nejrychleji prodávanou deskou, kterou kdy ve Velké Británii vydal jakýkoliv mužský interpret.

Z čísel zveřejněných v pátek vyplývá, že Sheeranova alba nazvaného ÷ (anglicky Divide) se za první týden prodalo 672 tisíc kusů.

Jde o třetí nejrychlejší začátek prodeje všech dob – lepší start v Británii mělo jen album 25 od zpěvačky Adele, které za jeden týden prodalo 800 tisíc kopií, a deska Be Here Now od kapely Oasis s výsledkem 686 tisíc kusů za týden.

Zhruba 62 procent prodejů tvořily fyzické nahrávky na CD a LP, 26 procent představují downloady a 12 procent streamování, upřesnila agentura AFP.

Třetí album šestadvacetiletého Sheerana, které vydaly společnosti Asylum a Warner Music, tak během jediného týdne dosáhlo takzvaných platinových prodejů, oznámila britská společnost Official Charts Company.

Desky se za jediný týden prodalo víc než všech 500 dalších alb, které figurují v žebříčku.

Sheeranův první hit z alba Shape of You, který je k dispozici od ledna, stále vede prodeje singlů, tento týden dosáhl 141 tisíc prodaných kusů. Všech šestnáct skladeb ze Sheeranova alba se pak objevuje mezi dvaceti nejprodávanějšími písněmi, v Top 10 se jich vyskytuje devět.

„Wow, to byl fantastický týden,“ reagoval na oznámení Sheeran a poděkoval všem, kdo si jeho desku koupili.

Britská Official Charts Company komerční výsledky Sheeranova alba během prvního týdne označuje za zcela bezprecedentní. Desce se dařilo ve všech formátech. Nejprve zlomila rekord v nejvyšším počtu streamů během prvního týdne, který přitom krátce předtím nastolil raper Stormzy s albem Gang Signs & Prayer.

Stejně tak Sheeran se svoji nahrávkou zaznamenal nejvyšší prodeje vinylů v Británii za posledních dvacet let.

Jak v neděli večer napsal časopis Rolling Stone, Sheeranově desce se daří také v Americe. Tam za první týden prodala 451 tisíc kusů. Sheeran tak po dvou týdnech z čela americké prodejní hitparády sesadil rapera Futurea. 322 tisíc kusů z 451 tisíc prodaných v USA tvoří fyzické nosiče.

Související