Americká metalová skupina Metallica na podzim vyrazí na turné ke své desáté studiové desce Hardwired... To Self-Destruct. Příští rok 2. dubna 2018 se zastaví také v pražské O2 areně. Ve čtvrtek to oznámila pořadatelské agentura Live Nation.

Vstupenky v ceně 1300 až 3100 korun budou v prodeji od 24. března, členové různých fanklubů si je budou moci pořídit už s třídenním předstihem.

Každý, kdo si zakoupí lístek na koncert, obdrží kopii alba Hardwired... To Self-Destruct jako fyzický nosič či v digitální podobě, dodali pořadatelé.

Předskokany na celém turné budou norští Kvelertak. Šnůra začne v září v Nizozemsku a bude pokračovat ve Francii, Německu či v říjnu ve Velké Británii. Metallica pak bude Evropu objíždět až do jarních měsíců, kdy navštíví nejprve opět Německo, 31. března Vídeň a 2. dubna Prahu. Odsud bude pokračovat do Maďarska.

V Česku Metallica naposledy vystoupila v červenci 2014, kdy hrála na pražském Výstavišti v rámci festivalu Aerodrome.

Album Hardwired... To Self-Destruct si skupina loni v listopadu vydala pod vlastní značkou Blackened Recordings. Hned za první týden jej celosvětově prodala 800 tisíc kusů, což nahrávku vyneslo do čela prodejních žebříčků v mnoha zemích.

Skupinu Metallica, která rychlou tvrdou muziku zkombinovala s melodickými hity, v roce 1981 založil bubeník Lars Ulrich s kytaristou a zpěvákem Jamesem Hetfieldem.

V začátcích se inspirovali skupinami Iron Maiden či Motörhead, už jejich první skladby ale nezapřely, že Metallica znala též kalifornskou scénu divokého hardcorového punku. Získali si oblibu v kalifornském metalovém undergroundu svým razantním tvrdým stylem, takzvaným thrash metalem.

„Nebyli sice jeho zakladateli, ale už první album Kill 'Em All z roku 1983 naznačilo, že jej dotáhli k dokonalosti. Celkový agresivní zvuk, rychlá tempa, temné riffy obou kytar, prudké změny hudebních témat a zběsilý úprk bicích neměl v provedení Metalliky konkurenci,“ napsaly o kapele Hospodářské noviny.

Z Metalliky se stala jedna z nejúspěšnějších rockových sestav přelomu tisíciletí, získali osm cen Grammy a celosvětově prodali přes 110 milionů nahrávek.

K těm nejznámějším patřila pátá deska z roku 1991 zvaná Černé album. Jeho věhlas skupina stvrdila i na turné v roce 2012, kdy celou desku hrála na jeden zátah od poslední skladby k první. Slyšeli to také návštěvníci tehdejšího koncertu v pražském Edenu.

„Jistěže ke konci přišla řada také na nezbytný ohňostroj, plameny a laserové efekty, ale po dvě třetiny dvouhodinové show se nezbytná zadní projekce koncentrovala jen na zaznamenávání brilantní práce čtyř muzikantů,“ napsaly v recenzi koncertu Hospodářské noviny.

V prosinci 2013 skupina odehrála koncert v Antarktidě, a stala se tak první kapelou na světě, jež za jeden rok absolvovala vystoupení na všech kontinentech.

Související