Kompilací nazvanou Poutníci – Zlatá éra 1983–1991 si hudebníci Robert Křesťan a Luboš Malina připomínají 30 let od vydání eponymního debutu kapely Poutníci. Dvojalbum pokřtili na nedávném koncertu své nynější skupiny Druhá tráva v pražské Malostranské besedě.

"Na tomto dvojcédéčku posluchači naleznou kompletní dvě desky Poutníků plus dalších pětadvacet písní sebraných ze singlů, různých výběrů, z živých koncertů, a dokonce ze dvou desek natočených na konci devadesátých let v angličtině," řekl Křesťan.

Na kompilaci neschází hity Panenka, Pojďme se napít, Napsal jsem jméno svý na zdi nebo Až uslyším hvízdání.

Poutníci propojovali trampské, folkové a country písně s kytarou, bendžem, mandolínou a se saxofony. Nezalekli se ani předělávek rockových hitů, jakými byly Tažní koně (Heavy Horses) od Jethro Tull nebo Telegrafní cesta (Telegraph Road) z repertoáru skupiny Dire Straits.

"Tyhle konkrétní písně jsem navrhnul já, ale kapely Dire Straits a Jethro Tull jsme měli rádi všichni, a písně zpracovali Miroslav Hulán a Jirka Plocek. Byla to velká výzva," vysvětlil Křesťan.

Nahrávky Poutníků Wayfaring Strangers z roku 1989 a o rok mladší Chromí koně získaly od Společnosti pro zachování a rozvoj amerického bluegrassu cenu za nejlepší neamerické album roku. "Byla to pro nás eufórie. Dokonce jsme měli letět do Ameriky převzít tu cenu, ale kvůli problémům s vízy jsme se tam nedostali," vzpomněl Malina.

Největším hitem Poutníků je skladba Panenka, kterou už Křesťan hraje jen na přání posluchačů. Už na albu Chromí koně je Panenka v "dechovkové verzi", což Křesťan považuje za recesi, ale Malina za jakési "skoncování s Panenkou".

Křesťan a Malina po svém odchodu od Poutníků v roce 1991 založili Druhou trávu. "Doba dozrála, já osobně jsem vnitřně svůj pobyt u Poutníků skončil v roce 1989. Byly tu důvody muzikantské, filozofické a samozřejmě i lidské, ale ty byly nejméně důležité," vysvětlil důvod svého odchodu Křesťan.

S bendžistou a houslistou Malinou, který odešel s ním, spolupracuje Křesťan už třiatřicet let. "My dva jsme už nějaké lidské problémy dávno překlenuli, už si je ani nepamatuji," podotkl Malina, který působí v několika hudebních projektech. Jeho hlavní kapelou však zůstává Druhá tráva.

Skupina Druhá tráva je od počátku svého vzniku řazena mezi špičku folk & country scény v Česku a na Slovensku. Jako jedna z mála tuzemských kapel pravidelně vyjíždí koncertovat do USA, kde má za sebou tři desítky turné.

Také spolupracuje či v minulosti spolupracovala s řadou významných osobností, jako jsou Peter Rowan, Davey Spillane, Andy Owens nebo Charlie McCoy.

Kapela je několikanásobným držitelem ocenění Anděl v kategorii folk a country.

Související