Osud zeměměřiče, který byl povolán do služeb tajemného zámeckého úřadu, posluchačům 18. dubna připomene skupina Kafka Band. V brněnském Sono Centru podle pořadatelů odehraje své jediné letošní vystoupení v Česku.

Kafka Band loni sklidil úspěch jako součást dvojjazyčného představení Das Schloss / Zámek, které Divadlo Brémy vyslalo na brněnskou přehlídku Divadelní svět. Letošní koncert zaznamená Česká televize.

V kapele účinkují výtvarník a zpěvák Jaromír 99 se spisovatelem Jaroslavem Rudišem a uznávanými instrumentalisty z Tata Bojs nebo Priessnitz.

Českojazyčné skladby inspirované atmosférou Kafkova díla skupina kombinuje s recitací německých textů.

Důležitá je také vizuální stránka koncertu vycházející z tvorby Jaromíra 99, který v minulosti pracoval na komiksové adaptaci románu Zámek.

"Kafka je brán často jako hodně temný autor, ale my se snažíme tohle klišé trochu nalomit. V Zámku je i hodně absurdního humoru, to se promítlo i do hudby," uvedl Rudiš.

Kafka Band sklízí úspěchy na zahraničních pódiích, zejména v Německu, Nizozemsku či Rakousku. Desetiskladbové CD nazvané Das Schloss vyšlo v roce 2014, o rok později následovala brémská divadelní verze.

Román Zámek se odehrává v podivné vsi, kde leží závěje sněhu a kde – podle scénáře – někdy sněží i v létě.

Zeměměřič K. se tam snaží pochopit fungování tajemného zámeckého úřadu, který jej do obce pozval, ale ve skutečnosti o jeho služby nestojí.

Tým kolem Kafka Bandu chystá pro Divadlo Brémy na příští sezonu hudební adaptaci dalšího Kafkova textu. Tentokrát padla volba na jeho románový fragment Nezvěstný, známý také pod názvem Amerika.

Související