Závěrečný koncert festivalu Mladí Ladí Jazz tuto neděli v pražském Paláci Akropolis představí jako hlavní hvězdu basistu Miroslava Vitouše.

Večer odstartuje projekt Ľudové Mladistvá – vítěz soutěže pro nadějné talenty Jazz Fruit.

Program pak zakončí Rozhlasový Big Band Gustava Broma, který byl americkým časopisem Down Beat zařazen mezi deset nejlepších big bandů světa. V rámci koncertu se bude natáčet dokument zvaný Miroslav Vitouš – jazzová legenda.

Trio basisty Vitouše je založené na improvizaci s českým saxofonistou Karlem Růžičkou ml. a slovenským pianistou Lubošem Šrámkem. Všichni tři hudebníci se setkali teprve den před koncertem.

Po většinu vystoupení půjde o momentální hudební dialogy či trialogy a práci s atmosférou, uvedli pořadatelé.

Vitouš je mimo jiné spoluzakladatelem kapely Weather Report, jedné z nejvýznamnějších jazzrockových formací, s níž natočil celkem pět alb.

Za spolupráci s klavíristou Chickem Coreou roku 2003 získal cenu Grammy. Ocenění obdrželi za skladbu Matrix v kategorii Nejlepší jazzové instrumentální sólo.

Velkou část Vitoušovy autorské tvorby vydalo prestižní globální vydavatelství ECM. Na jeho albech hostují hudebníci jako saxofonista Jan Garbarek, bubeník Jack DeJohnette či kytarista John McLaughlin.

"Vitoušovým myšlením emancipovaný a rukama pevně kontrolovaný nástroj má sílu jako saxofon. Pomáhá mu i kytarový efekt, lidově řečený kvákadlo, kterým si basista zesiluje zvuk při hře prsty ve vyšších polohách. A zejména po něm sahá při majestátní hře smyčcem, jeho velké přednosti," napsaly o Vitoušovi předloni Hospodářské noviny.

Osmý ročník mezinárodního festivalu Mladí Ladí Jazz 2. dubna zahájil japonský pianista Masajuki Hirano vystupující pod pseudonymem BigYuki.

Hlavním cílem festivalu Mladí Ladí Jazz je propagovat jazzovou hudbu mezi mladým publikem.

Související