Na Kubě se v neděli odehrála hlavní část Mezinárodního dne jazzu. Jak informuje agentura AFP, účastníky slavnostního koncertu na pódium uvedl hollywoodský herec Will Smith.

V průběhu dvouhodinového večera vystoupili klavíristé Herbie Hancock a Chucho Valdes, kontrabasistka Esperanza Spaldingová s trumpetistou Ambrosem Akinmusirem, zpěvák Kurt Elling či saxofonisté Melissa Aldana a Igor Butman.

Zpěvačka Cassandra Wilsonová zazpívala skladbu You Move Me, kubánský trumpetista Julio Padrón uvedl kompozici Birdlike od Freddieho Hubbarda.

Mezinárodního dne jazzu, jejž od roku 2012 pořádá UNESCO spolu s Institutem Thelonia Monka, se také letos zúčastnila Česká republika.

V neděli v pražském Paláci Akropolis koncertoval český kontrabasista světového věhlasu Miroslav Vitouš. Vystoupení bylo součástí festivalu Mladí Ladí Jazz.

Koncertu na Kubě se podle AFP zúčastnilo přes 50 hudebníků z deseti zemí.

Večer v havanském divadle Gran Teatro de la Habana Alicia Alonso, kde sídlí tamní národní balet, odstartovala afrokubánská jazzová skladba Manteca, kterou kdysi napsali perkusista Chano Pozo s trumpetistou Dizzym Gillespiem.

„Afrokubánský jazz a jeho bohaté dějiny hrály zásadní roli v obohacení žánru,“ uvedl klavírista Herbie Hancock, který Mezinárodní den jazzu zašťituje coby vyslanec dobré vůle UNESCO.

Kubánská státní agentura Prensa Latina napsala, že vystoupení podalo „zprávu o míru a porozumění mezi národy“.

Od chvíle, kdy Spojené státy před dvěma roky obnovily diplomatické styky s Kubou, na tento ostrov pravidelně jezdí američtí turisté i celebrity.

Nedělnímu koncertu přihlížel mimo jiné Miguel Díaz-Canel, viceprezident Státní rady Kubánské republiky. Tento sedmapadesátiletý politik, který byl v letech 2009 až 2012 ministrem školství a později místopředsedou vlády, je podle agentury AFP jedním z možných nástupců pětaosmdesátiletého prezidenta Raúla Castra. Ten v únoru 2018 opustí funkci.

V rámci Mezinárodního dne jazzu se po světě tradičně konají stovky akcí. Hlavní koncerty organizované pod záštitou UNESCO se v minulosti uskutečnily v New Yorku, Istanbulu, Ósace či Paříži. Nedělní vystoupení na Kubě končilo jazzovou interpretací skladby Johna Lennona Imagine.

„Naše letošní zaměření na Kubu dokládá sílu jazzu, jenž staví mosty a sbližuje ženy i muže na základě sdílených hodnot a úsilí,“ uvedla generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová.

Vloni se u příležitosti Mezinárodního dne jazzu uskutečnil večer v Bílém domě. Tehdejší americký prezident Barack Obama jej překřtil na Bluesový dům. Na pódium pozval klavíristu Hancocka, zpěvačky Dee Dee Bridgewaterovou a Arethu Franklinovou či trumpetistu Hugh Masekelu.

Související