Americký klavírista Chick Corea, mnohonásobný držitel cen Grammy, ve čtvrtek zakončil jarní koncertní blok brněnského JazzFestu. V plném sále Bobycentra vystoupil v triu s bubeníkem Brianem Bladem a kontrabasistou Eddiem Gomezem.

Hned na začátku koncertu Corea přiměl publikum, aby si broukalo krátké fráze, jež předehrával na klavír. Poté už se trio pustilo do mnohaminutových skladeb, v nichž jednotliví členové sólovali.

Jako první zazněla Coreova melodie 500 Miles High z roku 1973, následovala Alice in Wonderland pocházející z Coreova alba The Mad Hatter (Kloboučník) z roku 1978.

Latinskoamerické rytmy dostaly prostor ve skladbě Anna’s Tango. Ta je věnovaná matce, jak Corea poznamenal v Brně. Tuto kompozici natočil roku 2001 na triovou desku Past, Present & Futures s basistou Avishaiem Cohenem a bubeníkem Jeffem Ballardem.

Pětasedmdesátiletý klavírista už na JazzFestu v minulosti hrál, naposledy to bylo předloni s vokalistou Bobbym McFerrinem. Tehdy vyprodali halu Vodova.

Jazzový historik Jan Dalecký na úvod čtvrtečního koncertu připomněl, že Corea sbírá ceny Grammy jako málokdo jiný, má jich 22.

Dalecký také zmínil Coreovu všestrannost. Klavírista postupně vyzkoušel avantgardu, jazzrockovou fúzi, latinskoamerickou hudbu i komorní a symfonickou tvorbu. Když nedávno slavil 75. narozeniny, pronajal si na tři týdny slavný newyorský hudební klub Blue Note a každý večer hrál s jinou sestavou jiný repertoár.

Včetně čtvrtečního koncertu zatím brněnský JazzFest letos přilákal asi 7000 lidí. Pořadatelé se chtějí dostat na celoroční obvyklou festivalovou návštěvnost mezi 11 tisíci až 12 tisíci lidmi, k čemuž jim pomůže zejména koncert hvězdné kanadské klavíristky Diany Krallové. Uskuteční se 20. září v DRFG Areně. Z téměř čtyřtisícové koncertní kapacity zbývá přibližně 600 vstupenek.

"Lístky na plochu jsou prakticky vyprodané. Pokud půjde prodej tímto tempem i nadále, pravděpodobně na místě budeme mít už jen desítky posledních vstupenek z levnějších cenových kategorií," uvedl za pořadatele Radek Babička.

V jarním bloku byl velký zájem například o dvojkoncert Richarda Bony a Dana Bárty s triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno v Janáčkově divadle. Vyprodáno bylo několik týdnů dopředu.

Plno měl Steve Gadd v Sonocentru, vyprodané byly též koncerty v menších sálech, třeba vystoupení českých jazzových legend v Huse na provázku.