Hudební festival Zahradní slavnost, který měl v srpnu na loukách u Mladých Buků nahradit oblíbený festival Trutnoff Open Air, se konat nebude. Zrušení festivalu ve čtvrtek potvrdil jeho pořadatel Martin Věchet.

Akci podle něj nelze uspořádat za podmínek, které určil městys Mladé Buky na Trutnovsku. Hlavním problémem je vyhláška o nočním klidu, podle níž by hudební produkce měla skončit ve 22 hodin.

Zastupitelé městyse s 2300 obyvateli v květnu přijali čtyři vyhlášky, které konání festivalu velmi ztížily. Například u vyhlášky o místním poplatku ze vstupného zvolili maximální zákonem danou možnost odvodu 20 procent. Mezi lidmi v Mladých Bukách následně vznikla petice proti festivalu.

"Při ukončení produkce ve 22 hodin nelze festival uskutečnit v tradiční programové struktuře, jak jsme plánovali," řekl Věchet.

Pro lidi, kteří si již vstupenky objednali, se Věchet snaží "ještě něco rodinného vymyslet". Kolik lidí si vstupenky v ceně 980 korun objednalo, neuvedl.

Zrušení festivalu nazvaného Zahradní slavnost a Open Air Workshopu podle Věcheta neznamená, že by festival úplně skončil.

"Dáváme pauzu. Necháváme odpočinout sobě, lidem a matce zemi. Neuvažujeme, že by pauza měla být více než roční. Již máme vyhlédnutá některá místa," uvedl Věchet bez bližších podrobností.

Festival Trutnoff Open Air se dosud konal v areálu trutnovského Bojiště. Věchet jej chtěl letos ve zmenšené podobě přesunout na 11 hektarů pronajatých luk nedaleko lokality Hrádeček, kam jezdil na chalupu prezident Václav Havel. Havel festival, nazývaný český Woodstock, navštěvoval a byl jeho příznivcem.

Organizátoři počítali, že by na akci mezi 17. až 20. srpnem mohlo dorazit 2000 až 3000 lidí. Vystoupit měly hlavně tuzemské kapely, například Tata Bojs, Sto zvířat nebo Plastic People. Připravené byly také debaty, projekce a semináře.

Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková však dříve uvedla, že proti festivalu je 80 procent obyvatel městyse. Uvedla, že místo, kde se má odehrávat, se nachází u evropsky významné lokality a přírodního parku.

Majitelé okolních pozemků měli obavy z poničení parcel, poukazovali na nevhodnost lokace, její údajně problematickou dostupnost.

Věchet se obavy zastupitelů a místních obyvatel marně snažil vyvracet. V minulých dnech neúspěšně oslovil zastupitele s tím, zda by na mimořádném zasedání zvážili schválení prodloužení produkce festivalu i po 22. hodině.

"Z patnácti zastupitelů nám odpověděli čtyři," uvedl Věchet pro server iDnes.cz.

"Měli jsme indicie, že i kdyby se podařilo zastupitelstvo svolat, udělalo by se to tak, aby nebylo usnášeníschopné. V podstatě už se nebylo možné racionálně domluvit na technickém zabezpečení. Na tom, jak zajistit bezpečnost v obci, když podle vyhlášky v deset hodin skončí produkce," řekl Věchet.

"Tam, kde vyzývá starostka pod různými vlivy k použití vidlí proti nám a našim lidem, jsme dospěli k tomu, že nechceme riskovat zdraví našich návštěvníků ani to, aby se cokoliv stalo. Obec na předměstí Trutnova z toho mohla mít jen přínos," dodal.

Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková serveru řekla, že cítí zadostiučinění. "Mám obrovskou radost a pocit smyslu a zadostiučinění, že když se tu lidé tak semkli, dali do kupy, vyjádřili svůj názor, že to mělo smysl. Konečně zvítězil zdravý rozum, protože kdo na té louce byl, věděl, že je to prostě nesmysl," prohlásila starostka.

Počátky trutnovského festivalu sahají do roku 1987, kdy jeho první neoficiální ročník ve Volanově u Trutnova rozehnala komunistická policie. Hudební aparaturu se tehdy ale podařilo schovat u Havla na Hrádečku.

Letošní Zahradní slavnost měla 30. výročí prvního festivalu připomenout. Podle Věcheta to měl být návrat ke kořenům festivalu.

Související