Na několik koncertech v České republice příští měsíc vystoupí kytarista, skladatel a producent Ivan Král. Zahraje s českými muzikanty, přičemž některé koncerty budou mít komornější charakter – Král vystoupí pouze akusticky v duu s kytaristou Janem Ponocným.

Kromě Prahy, kde zahraje 4. září na Střeleckém ostrově, a brněnského Sono centra 7. září je turné naplánované i do Žatce, Milevska, Opavy a Vysokého Mýta.

Slavný český rodák v Česku vystoupil naposledy loni v létě na pražském festivalu Metronome. Letos Král uvede program složený z klasických hitů, nových písniček a coververzí.

"Budu zpívat hodně písní v češtině. Plánuju zahrát také skladbu od pana Jiřího Suchého,“ řekl v narážce právě na loňské vystoupení na Metronome festivalu, kde se k němu Suchý na pár skladeb přidal.

„Během večera dojde i na věci, které většina posluchačů zná od Iggyho Popa nebo Patti Smith. V rámci vystoupení představíme nové písně a především nový song All Your Yesterdays,“ upřesnil Král k chystanému turné.

Doplnil, že sáhne i do repertoáru kapely Alias, kterou v 90. letech založil s Davidem Kollerem a Ivanem Hlasem.

Koncert v Brně doprovodí Královy vzpomínky na jeho spolupráci s významnými hudebními osobnostmi. "Vyprávění doplní video ukázkami ze svého archivu a diskusí s diváky," uvedla Petra Macháčková z pořadatelské agentury Joe’s Garage.

Ivanu Královi se jako jednomu z mála Čechů podařilo prosadit na světové hudební scéně. Už v 70. letech nastoupil do proslulé Patti Smith Group a slavné zpěvačce napsal několik hitů. Ten nejznámější Dancing Barefoot se dočkal 70 verzí od různých interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnny Deppa a magazín Rolling Stone jej zařadil mezi 500 Nejlepších písní všech dob.

K další podstatné etapě života Ivana Krále patří léta 1979 až 1981, kdy vystupoval s Iggym Popem V té době rovněž spolupracoval s kapelou Johna Calea z Velvet Underground.

Král žije v USA od roku 1966, kdy následoval své rodiče pracující ve službách OSN. V 90. letech se začal vracet do Česka a stal se vyhledávaným producentem, spolupracoval mimo jiné s Lucií, Garáží, Mňágou a Žďorp nebo Jiřím Suchým.

Související