Bubnování na popelnice a plastové kyblíky v pátek v podvečer upozornilo Brňany, že začíná festival Maraton hudby.

Jeden z jeho hlavních programových bloků je letos věnován buskingu, tedy pouličnímu muzicírování. Pořadatelé pozvali interprety z Česka i ciziny na různá místa v centru Brna, často neobvyklá – třeba na eskalátory, zastávky hromadné dopravy nebo na věž Staré radnice.

V popelářském oblečení na náměstí Svobody přišla německá skupina Groove Onkels. Před morovým sloupem předvedla, že popelnice, kyblíky nebo lahve s vodou lze rychle změnit v rytmické i melodické nástroje.

Ze žlutého kabrioletu na Jakubském náměstí zahrálo sesterské duo TBeeGirls. "Nabíjí nás to, když jsme zničené, například ze školy nebo práce. Lidé nám dodávají energii," řekla o pouličním muzicírování Tamara Baňková z TBeeGirls.

Dvaadvacetileté sestry hrají na kytaru a housle, obě zpívají. "Hrajeme spolu takto asi čtyři roky, naše první vystoupení bylo na ulici," doplnila Tatiana Baňková. Reakce prý bývají většinou pozitivní.

Akci nazvanou Bezuliční busking pro Maraton hudby připravila Kateřina Šedá, umělkyně oceňovaná za komunitní umělecké projekty ve veřejném prostoru.

Maraton hudby potrvá do neděle.

"Od loňského pilotního ročníku vyrostl do největšího letního městského hudebního festivalu. Město se na tři dny promění v obří scénu, na které se budou prolínat koncerty všech hudebních žánrů s divadelními či akrobatickými performancemi v podání českých i zahraničních umělců," uvedla Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, jež festival spolupořádá.

V sobotu je na programu také jazzový maraton v Sono Centru, na Špilberku zahraje formace Blackmore’s Night.

V sobotu se hrad bude též otřásat pod přívalem balkánské hudební energie projektu Špilberk Balkannn!.

Všechny tři festivalové dny mohou Brňané spatřit zvláštního hosta Maratonu, belgicko-francouzský soubor nového cirkusu Collectif Malunés, který sbírá úspěchy po celé Evropě.

V šapitó postaveném v areálu Hněvkovského třikrát předvede působivou podívanou s titulem Šťastně až na věky.