Fanouškům švédského skladatele a zpěváka Bennyho Anderssona známého z kapely Abba bude chvíli trvat, než rozpoznají skladby na jeho novém albu zvaném Piano.

Andersson na něj vybral své hity pro Abbu, včetně písně Thank You For the Music či skladby pro muzikály Šachy nebo Kristina z Duvemåly. Všechny kompozice však na desce hraje sólově, bez pěveckého doprovodu.

„Skladby, které jsem vybral, jsou mou nedílnou součástí,“ vysvětluje Andersson. „Nějakým zvláštním způsobem si připadám, jako bych hrál svůj životopis.“

Sedmdesátiletý Andersson prý dodnes každý den několik hodin skládá u klavíru. Když mu dojdou nápady, hrává své starší písně jako Mountain Duet, Anthem nebo You and I.

„Takhle to začalo. Když jsem si ty písně hrál pro sebe, napadlo mě, že bych je mohl natočit jen na klavír. Přišlo mi, že bych to měl udělat pro své vnuky,“ konstatoval.

Album 29. září vydá společnost Deutsche Grammophon, tedy přední světová firma zaměřená na klasickou hudbu, jež patří pod koncern Universal Music.

„Je to velmi slušná značka, s krásným žlutem logem. Posune ty písně do jiné kategorie než vše, co jsem dosud udělal,“ komentoval to Andersson, který prý vážnou hudbu poslouchá již čtvrtstoletí. „Dnes už vůbec nevím, co se děje v popu. Pop je pro mladé,“ doplnil.

Klavírní aranžmá jedné z písní obsažených na desce Andersson představí 7. září v hamburském koncertním sálu Elbphilharmonie na předávání Německých rozhlasových cen.

Desku Andersson natočil se zvukařem Linnem Fijalem ve studiích RMV na stockholmském ostrově Skeppsholmen.

„Tato sólová klavírní nahrávka stvrzuje Bennyho postavení coby jednoho z nejlepších současných skladatelů dneška,“ uvedl Lucian Grainge, ředitel Universal Music Group.

„Bennyho písně způsobily revoluci v popové hudbě. Je inovátorem a jednou z nejtvořivějších osobností svého oboru,“ řekl Frank Briegmann, prezident Deutsche Grammophon. „Na tomto albu představuje jasnou, ničím nezkalenou vizi svého hudebního světa, jak k tomu ve své dlouhé dráze dosud neměl příležitost,“ dodal.

Andersson byl hlavním autorem písní švédské popové Abby, kterou dále tvořili Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstadová a Agnetha Fältskogová.

Skupina se rozpadla roku 1982, její písně si však oblíbilo několik dalších generací. Dodnes je Abba jednou z komerčně nejúspěšnějších kapel všech dob. Roku 2010 členové skupiny od svého někdejšího vydavatele převzali cenu za to, že již prodali 375 milionů alb.

Andersson nedávno oznámil, že bude výkonným producentem chystaného pokračování filmového muzikálu Mamma Mia!. Ten první se na plátnech knih objevil roku 2008 a písně Abby v něm hrály klíčovou roli.

V dobách největší slávy byl Benny Andersson, který se narodil 16. prosince 1946, „ten vousatý“ ze skupiny Abba. Hudební talent zdědil nejspíš po otci i dědovi, kteří hráli na akordeon, a první slávu zažil v beatové kapele The Hep Stars, jež ve své době patřila k nejpopulárnějším ve Švédsku.

V polovině 60. let se Andersson seznámil s Björnem Ulvaeusem, počátkem následující dekády pak spolu založili skupinu Abba.

Kromě dvojice již zkušených hudebníků a skladatelů v ní nechyběly jejich partnerky – Anderssonova družka Anni-Frid Lyngstadová a Ulvaeusova manželka Agnetha Fältskogová.

Během následující dekády se ze čtveřice, i díky vítězství v soutěži Eurovize roku 1974, stal fenomén, který pravidelně bodoval v hudebních žebříčcích mnoha zemí.

V roce 1979 se však Ulvaeus rozvedl a nedlouho poté se manželství rozpadlo také Anderssonovi. Bylo jen otázkou času, kdy zanikne i společná hudební formace.

Po rozpadu skupiny Abba v roce 1982 zůstali Benny Andersson i Björn Ulvaeus u hudební tvorby, mezi jejich nejznámější počiny patří muzikály Šachy (Chess) a Mamma Mia!. Andersson také skládá pro řadu interpretů, vlastní produkční společnost a řídí úspěšnou kapelu BAO neboli Benny Anderssons Orkester.