Letošní ročník festivalu Hip Hop Kemp, který se od čtvrtka konal na hradeckém letišti, do areálu přilákal zhruba 17 tisíc obdivovatelů hip hopu. Divákům se představilo na pět stovek vystupujících.

Do Hradce Králové však kvůli nemoci nedorazila hlavní hvězda festivalu, americký hudebník a zpěvák Common.

"Common se omluvil a fanouškům natočil omluvné video, ve kterém přislíbil, že se bude snažit dorazit na co nejbližší ročník Hip Hop Kempu,“ uvedla mluvčí festivalu Kateřina Dědková.

„Naštěstí se v rekordním čase podařilo sehnat adekvátní náhradu a v noci ze soboty na dnešek vystoupil hudebník Mos Def," dodala.

Mos Def, jinak známý také jako Yasiin Bey, poslední roky opakovaně hovoří o tom, že ukončí kariéru. Vloni absolvoval několik koncertů, které dopředu avizoval jako poslední.

Pořadatelé Hip Hop Kempu uvedli, že úplně poslední koncerty Mos Defa čekají za dva týdny.

Na pódiích Hip Hop Kempu v uplynulých dnech vystoupili český Vladimir 518, americký hudebník Masego či taktéž americká formace Jedi Mind Tricks.

Policie hodnotí průběh letošního festivalu jako klidný, řekl mluvčí královéhradecké pobočky Jan Čížkovský.

"Z vnitřního areálu festivalu nám nebylo oznámeno žádné hromadné narušení veřejného pořádku. Řešili jsme jednotlivé přestupky, například automobil poškozený kopnutím do dveří," popsal.

Policie prý posílila hlídky v okolí areálu, kde prováděla kontroly přijíždějících a dnes odjíždějících účastníků. "Doprava byla i při odjezdu poměrně plynulá, ovšem někteří řidiči měli pozitivní testy na alkohol či drogy," uvedl Čížkovský.

Zřejmě nejvážnějším deliktem bylo v pátek oznámené nalezení 540 gramů prášku s obsahem amfetaminu, který devětadvacetiletý muž ukrýval v rezervním kole ve svém voze. Muži v případě prokázání viny hrozí až pětileté vězení.

Policisté v souvislosti s festivalem evidují desítky dopravních přestupků, u několika desítek lidí našli také menší množství drog, například konopí, extáze či hašiše.

Na festival Hip Hop Kemp každoročně dorazí tisíce lidí, například loni přijelo 23 tisíc návštěvníků.

První ročník festivalu se konal v roce 2002 v Pardubicích, po dvou letech organizátoři akci kvůli potížím s hlukem přesunuli na Stříbrný rybník do Hradce Králové. Pro velký zájem návštěvníků ale areál nestačil a pořadatelé festival přestěhovali na hradecké letiště.