Anglický zpěvák Morrissey po třech letech vydá nové album. Bude se jmenovat Low in High-School a na pultech se objeví 17. listopadu, informovalo vydavatelství BMG.

Podle agentury AFP výřečný a nevrlý interpret, jenž ve svých písňových textech často užívá cynismus, na desce okomentuje mimo jiné současná politická témata.

„Morrisseyho dar pro smíchání politických výroků s melodiemi je na albu Low in High-School ještě zjevnější než dřív a zachycuje ducha dnešní doby,“ uvedlo vydavatelství.

Deska vznikala ve francouzských studiích La Fabrique a v římském nahrávacím studiu Forum, které mnohokrát využil filmový skladatel Ennio Morricone.

Album produkoval bostonský rodák Joe Chiccarelli, soškou Grammy oceněný spolupracovník dua White Stripes a kapel Ivan & Alyosha, Raconteurs nebo Dropkick Murphys.

Zpěvák nové album pokřtí 10. listopadu koncertem v losangeleském amfiteátru Hollywood Bowl, kde mu bude předskakovat Angličan Billy Idol a kam zřejmě dorazí i jeho početní fanoušci z americké hispánské komunity, dodala agentura AFP.

Později prý Morrissey oznámí další koncerty.

Letos osmapadesátiletý zpěvák v 80. letech minulého století působil jako frontman kapely The Smiths, dnes označované za průkopníky takzvaného alternativního rocku.

Na deskách jako The Queen Is Dead – v říjnu u příležitosti výročí vyjde v deluxe edici – nebo Meat is Murder některé Morrisseyho texty připomínaly kvalitní literaturu.

Vypořádávaly se mimo jiné s drobnými nepravostmi a zklamáními ze života.

Sólovou dráhu Morrissey započal roku 1988 debutem Viva Hat. Od té doby vydal deset studiových nahrávek, z nichž všechny se umístily v britské hitparádě deseti nejpopulárnějších alb – tři byly dokonce na prvním místě.

Morrissey se nijak netají svými vyhraněnými politickými názory. Patří ke kritikům britské monarchie, dlouhodobě se zasazuje o práva zvířat a odmítá hrát v sálech či arénách, které prodávají maso.

Kromě toho má zpěvák napjatý vztah s hudebním průmyslem. Jeho poslední album World Peace Is None of Your Business v roce 2014 krátce po vydání zmizelo z distribuce. Morrissey to tehdy vysvětloval neshodami s vydavatelstvím Harvest, jež spadá pod velký Universal.

Desku dodnes není možné zakoupit na službě iTunes či si ji poslechnout na streamovacích službách.

Letošní novinku Low in High-School již zpěvák vydá na vlastní značce zvané Etienne, což je francouzská obdoba Morrisseyho skutečného křestního jména Steven.

Desku označenou nálepkou Etienne Records bude celosvětově distribuovat BMG, jež náleží pod německý koncern Bertelsmann.

BMG kdysi patřilo k největším hráčům na hudebním trhu, později jej koupilo Sony Music a převzalo jeho katalog. Od roku 2008 firma znovu působí na trhu a postupně si buduje portfolio.

Viceprezident BMG pro nové nahrávky Korda Marshall řekl, že podpis smlouvy s Morrisseym je pro společnost splněným snem.

„Dnes už neexistuje mnoho umělců, kteří by snesli srovnání s Morrisseym. Je mimořádně talentovaný, fantastický, sečtělý, vtipný, elegantní a nade vše odvážný,“ charakterizoval manažer zpěváka.

„Existovaly časy, kdy hudební průmysl sloužil umělcům, ale teď musí umělec sloužit hudebnímu průmyslu,“ řekl Morrissey krátce předtím, než podepsal smlouvu s BMG.

Dále tvrdil, že na dnešním trhu se značně rozšířila cenzura a že kapely jako Sex Pistols se kdysi prosadily právě proto, že jim nikdo z branže nevěřil.

„Teď je obor přísně kontrolovaný a monitorovaný, aby nemohl prorazit žádný zpěvák s politickým názorem. Výsledek je zjevný. Máme žebříčky, které nereflektují pocity a potřeby posluchačů. A nemůže proběhnout žádná revoluce,“ dodal Morrissey.

Morrissey and me at BMG office in London. 🙌🏻 #morrissey

A post shared by Craig Ericson (@craigericson) on

Zpráva o oznámení nového alba přichází v době, kdy kina začínají promítat životopisný snímek o Morrisseym nazvaný England Is Mine.

Film vychází ze zpěvákovy autobiografie a zaměřuje se na jeho dospívání v anglickém Manchesteru do chvíle, než s kytaristou Johnnym Marrem sestavil kapelu The Smiths. Českého distributora snímek zatím nemá.

Související