Příští ročník brněnského JazzFestu se ponese ve znamení návratů. Na přehlídku znovu přijedou izraelský kontrabasista Avishai Cohen nebo pianista Brad Mehldau. Vrátí se také Jazz At Lincoln Center Orchestra se svým kapelníkem, trumpetistou Wyntonem Marsalisem.

Slavný big band v roce 2016 dvakrát vyprodal Sonocentrum, tentokrát zahraje v prostornějším Bobycentru s kapacitou kolem 1500 lidí.

"Všichni se vracejí nejen proto, že tady měli úspěch, ale také proto, že se vyvíjejí jako umělci a my chceme mapovat, co dělají, dát jim prostor, aby to tady předvedli," uvedl ve středu umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Přehlídku zahájí 1. února 2018 Marsalisův big band, jehož repertoár je tak široký, že se návštěvníci minulých koncertů nemusí bát opakování. "Program bude určitě jiný než minule, možných programů mají snad desítky," uvedl Spilka.

Brad Mehldau při předchozím vystoupení na JazzFestu koncertoval v triu v Janáčkově divadle. Tentokrát dorazí sám, na 18. února chystá komorní recitál v Besedním domě.

„Mehldau je nevídaný virtuos, který ovšem své technické dovednosti využívá plně ve prospěch hudby. Jeho posluchači se rekrutují ze všech generací, uspokojí jak tradicionalistu, tak hledače nových cest. Jeho brněnské sólové vystoupení v nádherném prostředí Besedního domu bude oslavou fenoménu improvizace,“ těší se Spilka.

Dalším festivalovým navrátilcem bude 15. března v Sonocentru saxofonista Donny McCaslin, který – i pod vlivem angažmá u Davida Bowieho, s nímž natočil jeho poslední album Blackstar – podlehl kouzlu elektronických efektů.

Letos McCaslin se svým kvartetem koncertoval na festivalu Colours of Ostrava.

"Že se Donny McCaslin od sofistikovaného bona fide jazzu dostává do meziprostoru, jenž nezná stylové hranice a přeje kreativitě, bylo zřejmé již od nahrávky Perpetual Motion, kterou představil na JazzFestu v roce 2012. Spolupráce s Davidem Bowiem pak jeho hudební proměnu definitivně dokonala,“ hodnotí Vilém Spilka.

Izraelec Avishai Cohen patří k oblíbencům brněnského publika, spolupracoval také s místní filharmonií. Příští rok přijede s novou, rozšířenou kapelou a s nahrávkou nazvanou 1970, která má popový přesah. Vystoupí 5. dubna v Bobycentru.

Kompletní program Jazzfestu Brno pořadatelé zveřejní příští rok v lednu. Kromě hlavní, jarní části festivalu chtějí znovu přinést i další jazzové akce rozložené ve zbytku roku.

Tečku za letošním ročníkem udělá 20. listopadu koncert amerického tria The Bad Plus.

Související