Ve věku osmdesáti let toto úterý zemřel zpěvák, herec, konferenciér a scenárista Karel Štědrý. Řekl to jménem rodiny Jan Hájek.

Štědrý patřil k hlavním představitelům slavné éry české populární hudby 60. let. Působil v Redutě, Semaforu či Rokoku a jeho kariéru lemovalo množství úspěšných písní a hereckých rolí. Mimo jiné má na kontě slavný duet s Waldemarem Matuškou Mám malý stan, známé jsou i jeho hity Písmena nebo Magdaléna.

Jako herec se objevil ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Ta naše písnička česká.

Zpěvákova neteř Ivana Štědrá řekla, že zpěvák zemřel po dlouhé nemoci v jedné pražské nemocnici, kde s ním byla do posledních chvil jeho rodina. Informace o posledním rozloučení se zesnulým sdělí pozůstalí později.

Podle hudebního publicisty Miloše Skalky bude na Karla Štědrého určitě každý vzpomínat jen v dobrém. "Byl to charismatický zpěvák, člověk, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Byl to i sportovec, dlouho se aktivně věnoval tenisu. Byl samoukem, když vystudoval na železničního inženýra, ale jeho kariéra byla od počátku křtěná divadlem Semafor. Dostal semaforské geny, měl štěstí na písničky a byl i zapáleným sběratelem starých filmů," řekl Skalka.

Štědrého nenadálé úmrtí zaskočilo jeho kolegyni Yvettu Simonovou. "Dělala jsem s ním desítky let, byl to vynikající člověk, zpěvák, moderátor i manažer. Kdykoliv jsem něco potřebovala, volala jsem Karlovi - a on všechno vyřešil," řekla zpěvačka.

Se Štědrým se na podiích potkávala i Helena Vondráčková, která s ním řadu představení a zájezdů absolvovala mimo jiné v době svého angažmá v Rokoku. "Před pár lety jsme byli společně s Kájou Štědrým a Karlem Gottem na turné v Austrálii a moc ráda na to vzpomínám. Stejně tak na velkou filmotéku, kterou měl doma. Celá parta jsme k němu chodili na filmy a dokumenty. Kája byl člověk, který měl rád život, byla s ním velká legrace," sdělila Vondráčková prostřednictvím svého manažera Luboše Procházky.

Kapelník Václav Hybš znal Karla Štědrého už od konce 50. let, kdy vystupoval s Pastel Triem v Alhambře. "Měl ježka na hlavě, by to hubený vytáhlý kluk. Jednou, a to mnohem později, jsme spolu byli v lázních v Třeboni, chodili s hůlkami a kecali spolu o životě. Byli jsme kamarádi, věděl jsem, že byl hodně vázaný na svou rodinu. Pro mě je to velice smutná zpráva, když jsem se dozvěděl, že odešel za svým bratrem Ivanem, hudebním dramaturgem," dodal Hybš.

Štědrý vystudoval železniční stavitelství, toto povolání však nikdy nevykonával. V roce 1959 spoluzakládal divadlo Semafor, kde byl ve stálém angažmá do roku 1962. Poté se na nějakou dobu stalo jeho domovskou scénou divadlo Rokoko.

Na počátku 70. let byl zpěvák ale "odejit" z divadla Rokoko a následně vystřídal několik tanečních orchestrů, v roce 1974 pak zakotvil jako zpěvák a konferenciér orchestru Karla Vlacha.

Své životní krédo Karel Štědrý převzal od kapelníka Karla Vlacha, který tvrdil, že narozeniny jsou vlastně zatraceniny. "Přeci si nesednu s dědkama na lavičku, abychom si říkali, kde nás bolí a píchá. A pak mám na paměti geniální větu konferenciéra Antona Máhrika. Ten tvrdil, že mladý je ten, kdo má v sedmdesáti plány, a starý je ten, kdo má ve třiceti splněno. A toho se držím," řekl Štědrý před lety.

Současně v sobě Štědrý našel i scenáristický talent a uplatnil se také jako moderátor v rozhlase a televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl pořad Vysílá Studio A a účinkoval například v Kabaretu u dobré pohody.