Slavný britský houslista Nigel Kennedy, který je považován za jednoho z nejlepších světových interpretů, zahraje 14. března příštího roku v pražském Kongresovém centru.

Houslista, který provokuje nejen svým výstředním chováním, oblékáním a punkovým "čírem", ale také nekonvenčním přístupem ke klasické hudbě, nabídne za doprovodu dalších pěti hudebníků program s podtitulem Bach, Kennedy, Gershwin.

Šedesátiletý Kennedy v Praze naposledy koncertoval v roce 2009 v rámci festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. O rok dříve měl vystoupení na festivalu Pražské jaro.

Jeho nekonvenční vystoupení jsou žádaná, nahrávky mají rekordní prodejnost.

Kennedy, žák slavného Yehudiho Menuhina, rád přebíhá z žánru do žánru, upravuje skladby a také komponuje. Mezi jeho úspěšné nahrávky patří Vivaldiho Čtvero ročních období, natočil i album inspirované skladbami Jimiho Hendrixe a nahrávky ovlivněné jazzem.

Již od mládí Kennedy vystupoval proti konformitě spojené s klasickou hudbou. Na jevišti si občas sundával sako a kravatu.

"Tak jsem si vytvořil přímý vztah k divákům. Uvědomili si, že jsem stejný jako oni. Moje hudba jim tak byla mnohem bližší," prohlásil houslista, který spolupracoval i s hvězdami rocku a popu, jako jsou Paul McCartney, Kate Bushová, skupiny The Who, Led Zeppelin a mnoho dalších.

Kennedy poutá pozornost i jako nadšený příznivec fotbalového klubu Aston Villa.

Když klub z Birminghamu hrál v roce 1982 pohárový zápas v Rotterdamu, Kennedy koncertoval v Německu. Zastavil produkci a nechal na jeviště přinést obrovskou obrazovku, aby se s publikem mohl podívat na zápas.

Hra na housle je jen část Kennedyho aktivit. Je také hudebním režisérem, založil vlastní Orchestra of Life a mnoho let vede Polský komorní orchestr.

Zároveň pravidelně organizuje hudební festivaly. Jeho poslední album My World se ve Velké Británii dostalo na vrchol žebříčku klasických skladeb.

Související