Ještě stále čerstvé přejmenování Pražské komorní filharmonie na PKF – Prague Philharmonia se může navenek zdát podivné, či dokonce až nesmyslné, ale právě navenek má svůj největší význam. Minimálně pro ředitele Radima Otépku, kterému původní název orchestru komplikoval to, jak jsou těleso i jeho umělecká činnost vnímány.

"Neustále mi pořadatelé volali nebo psali e-maily a ptali se, zda ten orchestr, co u nich na festivalu účinkoval minulý týden, byla naše Pražská komorní filharmonie," vysvětluje pro IHNED.cz Otépka. "A když jsem chtěl vědět, proč se ptají, říkali většinou totéž: protože hrál úplně strašlivě, orchestr takovéhle úrovně bychom už podruhé nikdy nepozvali."

Řeč samozřejmě nebyla o skutečné Pražské komorní filharmonii, tom předním tělesu na tuzemské hudební scéně, nýbrž o nejrůznějších druhořadých a třetiřadých symfonických tělesech, které se snažily využít slovutného jména Prahy a v cizině tak vystupovaly pod názvy jako Prague Philharmonia Symphony nebo Prague Symphonia.

Došlo to dokonce tak daleko, že ani slavná firma Deutsche Grammophon si v jednu chvíli nebyla jistá, zda je PKF skutečným orchestrem či pouhou náhražkou. 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.