Ve světové premiéře v zaplněném pražském Rudolfinu zazněla na Nový rok orchestrální verze výběru z cyklu Písně milostné Antonína Dvořáka v provedení České filharmonie (ČF) s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou.

Vedle Dvořákových Písní milostných v instrumentaci Jiřího Temla nabídla ČF s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem díla Suka, Moschelese, Martinů, Smetany, Nedbala, Ravela, Canteloubeho a Janáčka. Slavnostní večer oficiálně zahájil Rok české hudby 2014.

Česká filharmonie přitom na Nový rok vystupovala poprvé, své koncerty v minulých letech směřovala na Silvestra.

Jedna z nejznámějších českých mezzosopranistek Magdalena Kožená, jejímž manželem je britský šéfdirigent Berlínských filharmoniků Simon Rattle, zároveň po koncertě v České televizi oznámila, že v červenci čekají narození potomka. Bude to jejich třetí dítě.

Instrumentovat Dvořákovy Písně milostné původně napsané pro hlas a klavír bylo nápadem Kožené, skladby pro orchestr upravil hudební skladatel Jiří Teml.

Cyklus vznikl Dvořákovým přepracováním písní z cyklu Cypřiše z roku 1865. Náladu i harmonickou a melodickou podstatu skladatel zachoval a zaměřil se zejména na vylepšení deklamace zpívaného slova. Tyto úpravy vedly k některým podstatným změnám v rytmické struktuře. Skladatel tento cyklus zkomponoval na milostné verše básníka Gustava Pflegera-Moravského.

Vyprodaná Dvořákova síň Rudolfina aplaudovala písním Ó naší lásce, V tak mnohém srdci mrtvo jest, Já vím, že v sladké naději, Nad krajem vévodí lehký spánek a Ó duše drahá jedinká v podání Kožené. Přední tuzemská pěvkyně své umění nabídla i ve druhé části programu ve výběru z Písní z Auvergne od Josepha Cantelouba.

Večer zahájila Sukova Pohádka O věrném milování Radúze a Mahuleny a jejich strastech, následoval Koncert pro flétnu, hoboj a orchestr skladatele Ignáze Moschelese se sólisty Radomírem Pivodou (flétna) a Ivanem Sequardtem (hoboj), kteří sklidili bouřlivý potlesk. Před následující Serenádou č. 2 pro dvoje housle a violu upozornil šéf ČF David Mareček, že její autor Bohuslav Martinů byl čtyři roky členem tohoto tělesa.

První polovinu koncertu zakončila Smetanova Česká píseň, kantáta pro smíšený sbor a orchestr v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilekem. Druhá část koncertu mimo jiné nabídla koncertní rapsodii pro housle a orchestr Cikán od Maurice Ravela s houslistou a koncertním mistrem ČF Josefem Špačkem mladším.

V rámci programu Rok české hudby 2014 se uskuteční zhruba 800 akcí, z toho 300 v zahraničí. Záštitu nad ním převzali dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka Magdalena Kožená.

Související