Poslední šanci vidět světoznámou tanečnici  Dariu Klimentovou jako profesionální sólistku English National Ballet budou mít její fanoušci v červnu. Podle zpravodajské stanice BBC vystoupí v představení Romeo a Julie 14., 19. a 22. června v londýnské Royal Albert Hall.

"Je to pro mne smutný, ale současně vzrušující okamžik. Pracovala jsem s některými neuvěřitelnými lidmi, na které budu stále vzpomínat. Dala jsem svůj život baletky Anglickému národnímu baletu se všemi krušnými a šťastnými okamžiky," citovala BBC dvaačtyřicetiletou Klimentovou.

Britský deník The Guardian ji přitom označil za "jednu z nejzářivějších hvězd klasického baletu v Británii".

"Daria dodává své osobité kouzlo všemu, co dělá. Přeji jí úspěch a štěstí v jejím budoucím životě. Bude mi chybět coby skvělá umělkyně," řekla podle britské stanice umělecká ředitelka Anglického národního baletu Tamara Rojová.

S českými diváky se baletka rozloučí představením v pražské Státní opeře, které se uskuteční 15. května. Představení se bude jmenovat Daria Klimentová - Děkuji…," uvedla po baletčině oznámení mluvčí baletu Národního divadla v Praze Helena Bartlová.

Klimentová se narodila 23. června 1971 v Praze. Po absolutoriu na Taneční konzervatoři v Praze v roce 1989 se stala sólistkou baletu Národního divadla a od roku 1991 působila ve všech angažmá jako primabalerína.

V roce 1992 nastoupila do baletního souboru Kapského Města, od další sezóny působila ve Skotském baletu a od roku 1996 je první sólistkou Anglického národního baletu. Vyhrála několik mezinárodních soutěží.

Související