Aby byl tvůrce přesvědčivý, musí vždycky vyprávět tak trochu o sobě – vyznává se v programu k novému nastudování opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky režisér Ondřej Havelka.

Je to přesné vyjádření nejen k obsahu Janáčkovy opery, v níž se skladatel skrze paralely i prolínání zvířecího a lidského vyrovnává se svým vlastním životem plným napětí a přetahování mezi vášní a potřebou řádu, bez něhož žádný život ani umění nedozraje do výjimečného, originálního tvaru.

Totéž ovšem platí pro Havelkovu inscenaci v Národním divadle, která v sobě nese už na první pohled velmi viditelné otisky režisérovy osobnosti – stylizaci do swingové doby dvacátých let minulého století, v níž se žena začíná totálně emancipovat, podobně jako to dokáže Bystrouška v opeře (ale až na svazky lásky, v nichž vládne pořád mužský princip, jak si patrně toužebně přál i Janáček, zmítaný nejistotou své femme fatale, vdané a odmítající Kamily Stösslové).

Cítit je Havelkův ironický odstup, smysl pro humor a silný emocionální vztah k radostné lidové hudebnosti, to vše však někdy až umanutě, a proto samoúčelně a předvádivě (příkladem může být gag s tenisovými raketami coby hmyzími krovkami, který diváci dobře znají z autentického Havelkova provedení na jevišti s His Melody Makers).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.