Proslulou zpěvačku v hudebním žánru fado Marizu, cellistku specializovanou na současnou hudbu Mayu Beiserovou či virtuózního hráče na mandolínu Chrise Thileho přivítá letošní ročník festivalu Struny podzimu.

Ten bude mít rozpočet zhruba 20 milionů korun, z nichž odhadem osm milionů padne na honoráře hudebníků.

„Hodně nám pomohlo, že na jarní galavečer jsme poprvé vyprodali nejdražší vstupné už dva měsíce před koncertem,“ řekla HN výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová.

Výtěžky z galavečera festivalový rozpočet doplňují už pátým rokem. Příští neděli se galavečer, jehož hostem je letos cellista Yo-Yo Ma, poprvé uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu.

To podle Syrové ale není precedens. „Nadále se hodláme vracet do pražských sálů, které splňují požadavky galavečera,“ dodává. V minulosti těmito sály byly Obecní dům a Žofín.

Festival mezi 6. říjnem a 9. listopadem nabídne devět koncertů, poprvé však v programu chybí klasická a stará hudba.

„Napřesrok klasiku opět mít budeme, ale v dramaturgii si do budoucna nechceme konkurovat s festivalem Dvořákova Praha,“ vysvětluje umělecký ředitel Marek Vrabec, jehož tým od loňského roku spravuje právě i Dvořákovu Prahu.

Od této chvíle se také ke Strunám podzimu, které mají dlouhodobého partnera v Telefónice O2, jako generální partner vrátila investiční skupina KKCG Karla Komárka. Ta několik let předtím podporovala jen Dvořákovu Prahu.

Letos poprvé se navíc oba festivaly nepřekrývají, bude mezi nimi čtrnáctidenní rozestup. „Tým obou festivalů už je ustálený, žádné další fúze neplánujeme,“ dodává Syrová.