Krušné časy v těchto dnech zažívá Metropolitní opera v New Yorku. Její návštěvnost klesá, náklady stoupají a generální manažer Peter Gelb už zaměstnancům musel sdělit, že si budou muset snížit platy. Odboroví předáci o tom nechtějí samozřejmě ani slyšet a vyhrožují, že nadcházející sezonu zablokují stávkou.

To vše se děje v době, kdy operní domy snad všude na světě musí tvrdě bojovat o přežití. Vloni po 70 letech skončil například provoz Newyorské městské opery, letos pro změnu na západním pobřeží Spojených států hraje svou poslední sezonu opera v San Diegu.

Evropské operní instituce se mezitím potýkají se škrty ve státních příspěvcích na kulturu a hledají, čím náhlý výpadek příjmu vyvážit.

Oproti těm všem kulturním stánkům má Metropolitní opera přece jen jednu výhodu: pravidelný sobotní cyklus satelitních přenosů do světových kin nazvaný Met in HD. Když před sedmi lety začínal, představení se promítala do 248 různých kin pro celkem 325 tisíc diváků.

Tuto sezonu přenosy vyvrcholí 10. května, kdy se Rossiniho Popelka bude promítat už do více než 2000 sálů po celém světě včetně České republiky.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.