Kdo před Peterem Jarůškem, violoncellistou Pavel Haas Quarteta, zaváhá, jak nejlépe popsat jedinečný zvuk ansámblu, dočká se úsměvu a pokrčení ramen: "Vždyť to nevíme ani my!"

Jarůšek to neříká jen tak: podle něj se má totiž hudební těleso starat o důležitější věci. "Nejsme obchodníci, abychom se snažili vytvořit nějaký jasně čitelný produkt," vysvětluje v rozhovoru pro HN.

"Skutečně jsme se dali dohromady, jen abychom spolu mohli hrát. Najdete-li tři lidi, kteří mají podobný vkus, přístup k hraní a celkovou vizi, ten zvuk přijde sám od sebe."

V případě Pavel Haas Quarteta se to stalo někdy roku 2005, kdy ansámbl vyhrál soutěž Pražského jara i prestižní italské klání Premio Paolo Borciani. Od té doby kvarteto cestuje po celém světě.

A nyní jej čekají dvě vystoupení na Pražském jaru: ve čtvrtek v Rudolfinu představí průřez tvorbou pro smyčcová kvarteta, za týden pak s PKF – Prague Philharmonia odehrají Schulhoffův Koncert pro smyčcové kvarteto a dechový orchestr.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.