Některá výročí se slaví s ohňostroji a šampaňským, jiná se rozplynou v tiché jízdě po dálnici.

Je začátek června a autobus barokního ansámblu Collegium 1704 si to jako nic štráduje po Praze. Bez sebemenších fanfár nabírá členy orchestru a najíždí na dálnici E55 směrem do Drážďan.

Zakladatel a hudební ředitel tělesa Václav Luks se chvíli probírá notami Scarlattiho Stabat Mater, pak podřimuje. Vůz zastavuje u pumpy a hudebníci nakupují zásoby. Zabalené sendviče, dorty, limonády, vody.

Teprve při večerním vystoupení v drážďanském kostele sv. Anny publiku Václav Luks oznamuje, že právě navštívilo stoprvní koncert série Hudební most Praha-Drážďany, kterou založil roku 2008. Sté vystoupení Luks oddirigoval dva dny předtím v Praze. Také bez přípitků.

"To výročí bylo důležitější spíš pro diváky než pro nás," říká HN Luks po koncertě už opět v autobuse. "Samozřejmě je to úspěch a za ten jsem rád. Ale než bych se dojímal, raději už přemýšlím, co nás čeká dál."

A že toho bude. Collegium 1704 se nyní chystá na svoji jubilejní desátou sezonu a začíná velkou okružní jízdu po letních festivalech. V Praze se ansámblu specializovanému na hudbu sedmnáctého a osmnáctého století, kterou podává s nevídanou svěžestí a barvitostí, daří už dlouho: pravidelně spolupracuje například s festivalem Pražské jaro či s Národním divadlem. Již několik let si jej všímá i zahraničí a teď toho bude ještě víc.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.