Český Pavel Haas Quartet získal již potřetí cenu Gramophone, kterou vyhlašuje stejnojmenný britský hudební měsíčník.

Ocenění kvarteto obdrželo v kategorii Komorní hudba za nahrávku Smyčcového kvinteta a Smyčcového kvarteta Smrt a dívka skladatele Franze Schuberta, vydanou vloni na tuzemské značce Supraphon.

Na desce účinkuje také německo-japonský violoncellista Danjulo Ishizaku, jehož technické zdatnosti vyzdvihoval již Mstislav Rostropovič.

Ceny Gramophone budou letos předány 17. září v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster.

“Je skvělé, že naše interpretace díla Franze Schuberta zaujala světové odborníky v té velké záplavě nových nahrávek,“ uvedl Petr Jarůšek, violoncellista Pavel Haas Quartetu.

To získalo cenu Gramophone již před třemi roky za nahrávku Smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka.

“Pavel Haas Quartet ztělesňuje ty nejlepší kvality české tradice: vřelost, libozvučnost, individualitu a intenzitu, ale v nahrávce Schuberta zní zároveň nebojácně,” napsal časopis Gramophone v loňské recenzi Schubertovy nahrávky.

Pavel Haas Quartet vznikl roku 2002, výrazně na sebe upozornil tři roky poté, kdy vyhrál soutěž Pražského jara a také italské klání Premio Paolo Borciani.

"Kdybychom tvrdě necvičili a nepracovali, neměli bychom co riskovat a kam se vyvíjet. Hudbu míváme perfektně přečtenou, jedině tak do ní člověk může proniknout a vytvořit na pódiu něco, co v posluchači zůstane,” řekl violoncellista Petr Jarůšek letos na jaře v rozhovoru pro HN předtím, než kvarteto vystoupilo na Pražském jaru.

První cenu časopisu Gramophone kvarteto získalo roku 2007 za svoji debutovou nahrávku.

Šlo o desku s Janáčkovou kompozicí Listy důvěrné a druhého ze tří smyčcových kvartetů Pavla Haase, tedy skladatele, který zahynul za války v Osvětimi a po němž se Pavel Haas Quartet jmenuje.

Sestavu kromě Jarůška tvoří houslisté Veronika Jarůšková a Marek Zwiebel a také violista Pavel Nikl.

Kvarteto je momentálně na anglickém turné, tento týden hraje v Edinburghu a Snapeu. Začátkem září jej čeká koncert v londýnské Wigmore Hall, 13. září pak vystoupí v pražském Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Související