Nejen vznikající koncertní sál Elbphilharmonie v Hamburku trápí překročený rozpočet a dlouhá výstavba. Podobný problém řeší také Pařížská filharmonie, tedy koncertní sál pro 2400 návštěvníků, v němž měl od příštího ledna sídlit Orchestre de Paris.

Budovu, která na severovýchodě Paříže v Parc de la Vilette vzniká podle návrhu světoznámého architekta Jeana Nouvela, trápí neustále překračované rozpočty. Původně měla stát 200 milionů eur, které by společně uhradilo francouzské ministerstvo kultury, kraj a pařížská radnice. Nakonec se ale částka vyšplhala až na 337 milionů a nejnověji stavební firma jako konečnou cenu uvádí 380 milionů eur, informovala agentura AFP.

Podle ní však pařížská starostka Anne Hidalgová, jež se funkce ujala letos v březnu, řekla, že tyto peníze navíc ze svého rozpočtu neposkytne. To by mohlo teoreticky znamenat, že stavba zůstane nedokončená.

Starostka již o svém rozhodnutí informovala francouzského premiéra Manuela Vallse a po setkání s ním dodala, že Pařížskou filharmonii bude podporovat menší částkou, než se původně uvažovalo.

Město na letošní rok budově poskytne grant ve výši 2,5 milionu eur, zbylých 4,5 milionu si mají provozovatelé sehnat sami od státu, vzkázala starostka. Pařížská filharmonie přitom pro svůj program počítá s celkovým rozpočtem na příští rok ve výši 18 milionů eur. “Starostka s premiérem se rozhodli, že město bude hledat způsob, jak své příspěvky budově snížit,” uvedl mluvčí starostky.

Ten vzkázal, že Pařížská filharmonie by se měla zamyslet nad novým ekonomickým modelem a přitažlivější dramaturgií, například zvážit koncerty world music nebo současné vážné hudby.

Provozovatelé by podle radnice také měli dělat víc pro to, aby si sami hledali sponzory, například na vzdělávací projekty. Musí se najít i úspory v synergii s provozováním Orchestre de Paris, jenž má v budově sídlit. Hudební ředitel Orchestre de Paris, jímž je až do roku 2016 Paavo Järvi, už ale v rozhovorech avizoval, že orchestr se nebude podbízet, aby za každou cenu zaplnil prázdná místa. 

Pařížská filharmonie se má otevřít v polovině ledna 2015, na svůj první rok provozu zatím chystá 270 koncertů, z toho 150 klasické hudby. Budova se bude nacházet přímo na lince metra a navíc v sousedství Cité de la Musique, Pařížské konzervatoře a vědeckého muzea.

Výtky, že Pařížská filharmonie je příliš daleko od centra, provozovatelé od začátku odmítají. Zatímco v centru Paříže žije 2,5 milionu lidí, dalších 11 milionů bydlí na předměstí. Právě tyto lidi chce prý budova přitáhnout. Součástí komplexu proto bude i parkování pro 600 automobilů.

Oproti dalším koncertním halám má Pařížská filharmonie podle svého architekta Nouvela, autora obdobných sálů v Kodani či švýcarském Lucerne, nabízet intimní zážitek z koncertu. Žádné z 2400 míst totiž nebude vzdálenější víc než 32 metrů od pódia.  Na akustice zvuku se podílel Yasuhisa Toyota, jenž obdobnou práci odvedl nedávno ve Walt Disney Hall v americkém Los Angeles.