Po šesti letech, během nichž zažil stávky, vnitřní spory a finanční neshody, dirigent Riccardo Muti opouští Římskou operu.

Oznámil to v dopise generálnímu řediteli Carlovi Fuortesovi a dodal, že odstupuje i z chystaných premiér Verdiho Aidy a Mozartovy Figarovy svatby.

“Přestože jsem vám chtěl vyjít vstříc, současná situace mi bohužel nezaručuje klid, který potřebuji, abych inscenace dovedl k úspěšnému konci,” napsal Muti v dopise, který v pondělí ocitovala agentura Reuters.

Dirigent sice výslovně neřekl, že by zároveň opouštěl post “čestného doživotního ředitele”, který v opeře měl, podle italského deníku Corriere della Sera to však z dopisu vyplývá.

Generální ředitel opery Fuortes, který se instituce ujal vloni v prosinci, spolu s římským starostou Ignaziem Marinem vydali prohlášení, ve kterém Mutimu poděkovali a dodali, že dirigentovo rozhodnutí “bezpochyby” ovlivnily protesty, vnitřní spory a měsíce trvající stávky kvůli pracovním podmínkám.

Kvůli nim opera v Římě například v červenci zrušila několik inscenací. Hrozba stávky málem znemožnila i premiéru Mutim dirigované inscenace Pucciniho Manon Lescaut letos v únoru.

Fuortes s Marinem však doufají, že Muti se k opeře vrátí, “jakmile se problémy, které stále ovlivňují operu i celý italský hudební svět, vyřeší”.

Římská opera zatím neuvedla, kdo Mutiho v plánovaných inscenacích nahradí. Aida má mít premiéru v listopadu, Figarova svatba příští rok v květnu.

Generální ředitel se starostou se také zavázali k co nejrychlejšímu řešení finanční situace opery. Ta se vloni ocitla v minusu 12 milionů eur, nyní už je ale prý zpět v černých číslech.

Třiasedmdesátiletý Muti, považovaný za jednoho z nejvýznamnějších italských dirigentů, strávil 19 let jako hudební ředitel milánského operního domu La Scala. Ten roku 2005 opustil právě kvůli sporům mezi hudebníky a managementem.

V opeře v Římě začal Muti působit před šesti lety, od roku 2010 je zároveň hudebním ředitelem Chicagského symfonického orchestru.

Nyní se chce v Itálii prý zaměřit jen na Orchestr Luigiho Cherubiniho, jejž coby těleso složené z mladých hudebníků založil roku 2004.

Související