Už je to půl století, co do Prahy přiletěla taneční skupina s elitou americké avantgardy: choreografem Mercem Cunninghamem, skladatelem Johnem Cagem, klavíristou Davidem Tudorem a výtvarníkem Robertem Rauschenbergem. Praha na ně dobrý první dojem neudělala.

"Ubytovali nás v ošklivém, ponurém hotelu, všude špína, žádná teplá voda, dokonce ani topení," zapsala si do deníku tanečnice Carolyn Brownová.

Cunninghamova skupina tehdy se svými prvními vystoupeními za železnou oponou, která v Praze a v Ostravě viděly tisíce lidí, změnila historii.

Ve středu proto v ostravském Divadle Antonína Dvořáka a v neděli na Nové scéně pražského Národního divadla proběhne Pocta Cunninghamovi, během níž dirigent Petr Kotík s ansámblem Ostravská banda zahraje dvě kompozice z tehdejšího programu.

Daniel Squire, jenž v Cunninghamově skupině tančil jedenáct let, pro vystoupení vytvořil choreografii a sám v něm bude účinkovat s osmi členy baletu Národního divadla moravskoslezského.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.