Světoznámá ruská sopranistka Anna Netrebková v pondělí vyvolala polemiky v ruských a ukrajinských médiích, když veřejně obdarovala operu v hlavní baště proruských separatistů na východě Ukrajiny a zapózovala s vlajkou separatistů. Šek na milion rublů, v přepočtu zhruba 420 tisíc korun, Netrebková v televizní ceremonii z ruského Petrohradu předala předákovi separatistů Olegu Carevovi. Na toho v květnu Evropská unie uvalila sankce.

"Chci něco udělat, abych podpořila umění tam, kde je to nyní zvláště zapotřebí. Snažím se podporovat lidi," řekla operní diva s tím, že dar je určen opeře v Doněcku, ve které svého času také zpívala a které ukrajinské úřady zastavily veškeré financování.

Ukrajinský server Obozrevatel v pondělí Netrebkové vyčetl, že se ani slůvkem nezmínila "o skutečnosti, že utrpení hudebníků v Doněcku a potíže tamní opery jsou důsledkem akcí" proruských separatistů.

Ruský list Moskovskij komsomolec zase ironicky předpověděl, že sopranistce, hostující na předních světových scénách, nyní může hrozit, že ji postihnou západní sankce.

Rusko-ukrajinské vztahy jsou kvůli konfliktu na východě Ukrajiny více než napjaté. Kyjev vyčítá Moskvě, že bez ní by žádné povstání separatistů nevzplálo a že poskytuje vzbouřencům i vojenskou podporu, zatímco Moskva popírá, že by se v konfliktu jakkoli angažovala. Přes tyto rozpory se o nedělním večeru v moskevském Velkém divadle odehrálo představení, jehož výtěžek má pomoci kyjevské baletní škole.

Netrebková je považována za blízkou Kremlu, v předloňské kampani před prezidentskými volbami podpořila Vladimira Putina. O rok později ale vyjádřila veřejně svou podporu a sympatie homosexuálům, i když nešla až tak daleko, aby kritizovala Putinem podepsaný homofobní zákon. Překvapila však novináře, když na tiskové konferenci v Moskvě zvolala: "Svobodu gayům!"

Sopranistka v listopadu 2012 poprvé zpívala v České republice. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze sklidila desetiminutové bouřlivé ovace vstoje i záplavu květin.

Související