Nová scéna pražského Národního divadla uvede 17. prosince v premiéře dvě opery Dmitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark. Praha je teprve čtvrtou metropolí, kde nedokončená opera Orango z roku 1932, komponovaná pro moskevské Velké divadlo k 15. výročí Říjnové revoluce zazní, a to v původní verzi bez pozdější orchestrace. Informoval o tom mluvčí opery Juraj Gerbery.

Libreto opery Orango v žánru sci-fi vypráví o pseudovědeckém experimentu, jehož cílem je polidštění opice. Rukopisný fragment partitury byl objeven teprve v roce 2004.

Antiformalistický jarmark pro čtyři mužské hlasy je groteskním protestem proti vládě hlupáků a v České republice byl již několikrát proveden. Šostakovič si zde utahuje například ze Stalina či obávaného obhájce socialistického realismu Andreje Ždanova.

"Asi není potřeba dodávat, proč bylo na titulní stránce partitury napsáno, že slova a hudba jsou od neznámého autora. Část vznikla pravděpodobně už v roce 1948, ale dokončena byla až v roce 1957. Za Stalinova života samozřejmě nepřicházelo v úvahu, aby se někdo dozvěděl, že něco takového vůbec existuje, následky by byly pro Šostakoviče nepochybně fatální," uvedl dirigent Jan Kučera.

OPERA

Dmitrij Šostakovič: Orango & Antiformalistický jarmark

Režie: Sláva Daubnerová

Hudební nastudování a dirigent: Jan Kučera

Premiéra: 17. prosince

Další uvedení: 28. prosince, 6. a 7. ledna

Termíny dalších uvedení Oranga a Antiformalistického jarmarku jsou 28. prosince a 6. a 7. ledna.

"Téma umělce, který se snaží fungovat v totalitním režimu je pro mě stále živé. Šostakovič se vyjadřoval k současným tématům a imponuje mi, že netvořil umění odtržené od své doby. Nebyl to snob. Za nejdráždivější považuji na Orangovi jeho nedokončenost a na Antiformalistickém jarmarku nadčasovost," podotkla režisérka Sláva Daubnerová.

Operní sezona Národního divadla 2014/2015 představí 12 premiér na čtyřech pražských operních scénách. Úvodní inscenací sezony byla 9. října na jevišti Národního divadla poslední opera Zdeňka Fibicha Pád Arkuna. Následující operní premiérou Národního divadla bude Mefistofeles Arriga Boita ve Státní opeře 22. ledna 2015.

Související