Příběh Mozartovy Kouzelné flétny převypráví divákům pražského Stavovského divadla režisér Vladimír Morávek ve světě koláží výtvarníka Miroslava Huptycha. Premiéra této opery v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka se uskuteční 5. února. "Nevolili jsme přístup, že se jedná o oblíbené provozní dílo, ale nabídl jsem, abychom to pojali jako zásadní setkání s geniálním dílem," uvedl na pátečním setkání s novináři režisér Morávek. "Vzali jsme to s pokorou a zcela vážně," dodal.

V Morávkově koncepci účinkuje kromě pěvců také postava samotného Mozarta, kterou ztvární Martin Donutil v alternaci s Ondřejem Matajem. Vodítkem pro scénické zpracování byla hollywoodská verze režiséra Miloše Formana. "Inscenace je zásadní zprávou o tom, co je to Mozart hraný v Praze," sdělil Morávek.

V inscenaci vystoupí pěvci mladší a střední generace Jana Sibera, Olga Jelínková, Marie Fajtová, Richard Samek, Jiří Brückler, Ondřej Koplík a další.

Diváci ve Stavovském divadle uvidí do konce sezony deset představení poslední Mozartovy opery, a to v původním německém jazyce s českými titulky. Poslední inscenace Kouzelné flétny ve Stavovském divadle v českém jazyce a v režii Davida Radoka z roku 1993 se dočkala 384 uvedení. "Ačkoli jsem Kouzelnou flétnu mnohokrát dirigoval, její nové nastudování ve Stavovském divadle je pro mne neobyčejně inspirující," podotkl dirigent Jaroslav Kyzlink.

OPERA

Wolfgang Amadeus Mozart: Kouzelná flétna

Hudební nastudování: Jaroslav Kyzlink

Dirigent: Jaroslav Kyzlink, David Švec

Režie: Vladimír Morávek

Premiéry 5. a 7. února

Kouzelná flétna se stala ukázkou žánru singspielu díky pohádkovému příběhu, v němž princ Tamino za pomoci divotvorné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, ale také díky odkazům na zednářskou symboliku.

Opera byla poprvé hrána v budově dnešního Stavovského divadla 25. října 1792.

Následující operní premiérou Národního divadla bude 26. března Musorgského dílo Boris Godunov v hudebním nastudování Petra Kofroně v režii Lindy Keprtové.