Český soubor Pavel Haas Quartet, který loni potřetí získal prestižní hudební cenu Gramophone Awards, vydává šesté studiové album se smyčcovými kvartety Bedřicha Smetany. V tomto roce soubor vystoupí na mnoha koncertech, ale v Česku se představí až v roce 2016. "Tuto sezonu v Čechách nehrajeme. Na příští sezonu to vypadalo velice podobně, ale oslovil nás David Dittrich z festivalu Concentus Moraviae, zda bychom nepřijali roli rezidenčního souboru v červnu 2016, kdy bude dramaturgie koncipována jako pocta smyčcovému kvartetu jako takovému," uvedl v úterý violoncellista Peter Jarůšek.

Letošní koncertní sezonu zahájil Pavel Haas Quartet vystoupením 18. února v londýnské Wigmore Hall, kde uvedl se skotským perkusistou Colinem Curriem program sestavený ze skladeb Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Pavla Haase a v anglické premiéře přednesl Kvintet pro dvoje housle, violu, violoncello a marimbu od Jiřího Gemrota.

Na dalších koncertech ve Španělsku a Nizozemsku soubor spolupracoval s argentinskou mezzosopranistkou Bernardou Finkovou. V rámci českého programu s ní přednesl písně Leoše Janáčka. "Spolupráce se skvělou zpěvačkou pro nás znamenala velké zpestření, jako hudebníky nás její frázování určitým způsobem ovlivňovalo, byla to zajímavá zkušenost," podotkl houslista Marek Zwiebel.

Nejbližší vystoupení Pavel Haas Quartet čeká 15. března v Dijonu. "V současné době nacvičujeme program, se kterým v dubnu vystoupíme na akci Musica Viva Festival v Sydney," uvedl Jarůšek. Členové Pavel Haas Quartet se poté na pět týdnů stanou rezidenčními umělci jarního festivalu Bodenseefestival v kraji Bodamského jezera. Dále je čekají koncerty v Německu, Rakousku, v Jižní Koreji a Chorvatsku. Poslední koncert sezony absolvují v červenci na Verbier Festivalu ve Švýcarsku.

Nová nahrávka přináší smyčcové kvartety Bedřicha Smetany č. 1 Z mého života a č. 2. Supraphon vydá album 17. dubna i digitálně v celosvětové distribuci. Jde o šesté album u této společnosti, pět předcházejících bylo nominováno na Gramophone Award, tři z nich ocenění získala. "Je příjemné vidět, že naše úsilí někdo ocení, ale nešli jsme do toho s tím, že musíme nahrát desku, která osloví nějakou porotu," sdělil violista Pavel Nikl.

Pavel Haas Quartet interpretuje hudbu jiných autorů podle starých notových zápisů, přesto do ní vkládá vlastní názor. Podle jeho členů může být pohled na notaci odlišný. "To je jako s šedou barvou, je jenom jedna, ale máte jí padesát odstínů," podotkl s narážkou na současný film Nikl.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a zaměřuje se na českou komorní hudbu. Nese jméno židovského skladatele, který zahynul za války v Osvětimi. Vedle Zwiebela, Nikla a Jarůška je jeho členkou houslistka Veronika Jarůšková.

Související