Po více než pěti letech se 26. března do Národního divadla v Praze vrátí opera Boris Godunov skladatele Modesta Petroviče Musorgského. Dílo hudebně nastudoval umělecký ředitel Opery ND Petr Kofroň. Pro novou inscenaci je zatím naplánováno 13 představení v této a následující sezoně, jak na pondělním dnešním setkání s realizačním týmem a účinkujícími informoval šéfdramaturg Opery Ondřej Hučín. "Co je na Borisi Godunovovi jedinečné, je velice moderní dějová osnova. Dále je to práce s časem. V opeře jsou úseky, kde se vůbec nic neděje, velice dlouhé, což souvisí s ruským vnímáním času," uvedl Kofroň.

Boris Godunov je debutem režisérky Lindy Keprtové na jevišti první scény. "Mě osobně trochu děsí, a to nejsem vášnivý pozorovatel politické situace, v jakém čase Borise inscenujeme. V čase, kdy Rusko posílá své tanky do cizí země, kdy každý den dostáváme jiné informace, jednou proukrajinské, jednou proruské, v čase, kdy se na jednom jevišti setkávají umělci ze zemí, jež jsou v ozbrojeném konfliktu. To je opravdu pocit velmi zvláštní," podotkla.

V titulní roli inscenace se představí sólista moskevského Velkého divadla, ruský basista Michail Kazakov. Alternovat bude jeho krajan Vitalij Jefanov, sólista Novosibirského státního akademického divadla opery a baletu. "Role Borise Godunova je jednou ze stěžejních pro pěvce basového oboru, zejména pro ruské pěvce. A ani já nejsem výjimkou. Pro mě osobně je nejoblíbenější jednak pro svou hudební rovinu, ale také díky možnosti ukázat herecký dramatický talent," uvedl Kazakov.

Ten se narodil roku 1976 v Dimitrovgradu. V roce 2001 absolvoval studia na Kazaňské konzervatoři. V Česku se Kazakov představil loni v srpnu v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov na galakoncertě hvězd moskevského Velkého divadla.

OPERA

Modest Petrovič Musorgskij: Boris Godunov

Hudební nastudování: Petr Kofroň

Dirigent: Petr Kofroň, Jan Chalupecký

Režie: Linda Keprtová

Opera Národního divadla, Praha

Premiéry 26. a 29. března, nejbližší reprízy 7. a 26. dubna

V dalších rolích se v Borisi Godunovovi představí Sylva Čmugrová a Kateřina Jalovcová (Fjodor), Marie Fajtová a Michaela Kušteková (Xenie), Oleg Kulko a Valentin Prolat (Kníže Šujskij) a Tomáš Černý a Michal Lehotský jako Lžidimitrij. Vedle orchestru a sboru ND se na představení bude podílet Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.

Přestože opera nese jméno po významném ruském carovi, Boris Godunov není jedinou hlavní postavou díla. Podobně jako dramatická předloha Alexandra Sergejeviče Puškina je i operní verze shakespearovskou mnohoznačnou studií lidské společnosti na prahu krize autorit, tradic a zákonů.

Další operní premiérou ND bude rodinná pohádka Engelberta Humperdincka Jeníček a Mařenka v novém českém překladu a přebásnění Radka Malého. V hudebním nastudování hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse a v režii Matěje Formana bude mít ve Státní opeře premiéru 23. dubna.

Související