Slavný vídeňský koncertní sál Musikverein, kam ve čtvrtek poprvé po letech přijíždí Česká filharmonie, čekají škrty. Federální vláda totiž Musikvereinu na příští tři roky snižuje dotaci z 475 tisíc eur na 275 tisíc, jak informovala agentura APA. „Raději se neptejte, jaké to pro nás bude mít důsledky,“ reagoval na úterní tiskové konferenci intendant sálu Thomas Angyan. Dodal, že škrty očekával, nikoliv ale v tak enormním měřítku.

V budoucnu tak Musikverein, ve kterém sídlí Vídeňská filharmonie, bude operovat s rozpočtem nižším zhruba o 19 procent – namísto 920 tisíc eur se bude jednat zhruba o 745 tisíc. Kvůli novému zákonu o DPH bude navíc sál muset od sezony 2016/2017 zvednout ceny vstupného.

Příští sezonu Musikverein začne 20. září koncertem Staatskapelle Berlin s dirigentem Danielem Barenboimem a klavíristkou Marthou Argerichovou v roli sólistky. Oba hudebníci se do Vídně během sezony vrátí u příležitosti uvedení Stravinského Svěcení jara. I v příští sezoně ale Musikverein bude klást důraz i na koncerty zahraničních orchestrů, těch v hale vystoupí celkem 14, jmenovitě Cleveland Orchestra, Pittsburská symfonie či Gewandhausorchester Leipzig. Přijede také Berlínská filharmonie, která se sirem Simonem Rattlem uvede všechny Beethovenovy symfonie. Vídeňská filharmonie a ORF Radio-Symphonieorchester budou v Musikvereinu účinkovat se sólisty Renée Flemingovou, Elinou Garančou, Anne-Sophie Mutterovou či Piotrem Beczalou.

Musikverein, jenž sídlí na jihu historického centra Vídně, ročně pořádá okolo 385 koncertů a jeho takzvaný Zlatý sál má pověst jednoho z nejlepších koncertních prostorů na světě. Tento týden zde bude třikrát hrát Česká filharmonie, která pod taktovkou Jiřího Bělohlávka uvede také Sukovu Fantazii pro housle a orchestr. To je podstatné pro sólistu a koncertního mistra filharmoniků Josefa Špačka, pro nějž debut v Musikvereinu představuje podstatný kariérní krok.

Filharmonici mají na programu čtvrtečního vystoupení ve Vídni Dvořákovu Sedmou a Janáčkova Tarase Bulbu, 21. a 22. března pak zahrají Památník Lidícím a šestou symfonii od Bohuslava Martinů a také Janáčkovu Glagolskou mši.

Související