Londýnský filharmonický orchestr, orchestr Akademie sv. Martina v polích, Freiburský barokní orchestr nebo orchestr curyšské Tonhalle přivítá letošní osmý ročník festivalu Dvořákova Praha. Ve čtvrtek o tom informoval umělecký ředitel přehlídky Marek Vrabec.

Dvořákovu Prahu zahájí 7. září v pražském Rudolfinu violoncellista Yo-Yo Ma s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Po Dvořákově Koncertu h moll na tomto koncertě zazní i málo hraná Druhá symfonie. Na závěrečném festivalovém večeru 23. září pak Českou filharmonii povede dirigent Semjon Byčkov. "Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu a být festivalem světovým, a přece výsostně českým, festivalem, který snoubí talent, píli i úctu k tradičním hodnotám," uvedl ředitel Vrabec.

Česká filharmonie, rezidenční festivalový orchestr, v série Dvořák Collection II provede i další Dvořákovy symfonie. Jako sólisté se na festivalu představí gruzínská houslistka Lisa Batiašviliová, francouzský violoncellista Gautier Capucon, houslista David Garrett, klarinetistka Sabine Meyerová nebo pianista Piotr Anderszewski.

Sestavením programu Komorní řady byl v letošním roce pověřen pianista Ivo Kahánek. Mladý umělec do české metropole pozval například smyčcová kvarteta Emerson Quartet a Tetzlaff Quartet nebo Bohemia Luxembourg trio. V mezinárodní konkurenci se Kahánek představí také sólově s basistou Janem Martiníkem. "Připravili jsme pro festival speciální program, bude to naše první společné vystoupení," podotkl Kahánek.

Po loňském počinu, kterým bylo uvedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred, festival opět přijde s programovým formátem Opera in Concert. V koncertním provedení a mezinárodním obsazení tentokrát zazní Mozartův Don Giovanni. Spirituální koncert bude letos věnován dílu komponisty Arvo Pärta, který v září oslaví osmdesáté narozeniny. Poctu mu na Pražském hradě vzdají Estonský filharmonický komorní sbor a Symfonický orchestr Českého rozhlasu, hrát budou Pärtovy skladby Te Deum, Adamův nářek či Salve Regina.

V programu Dvořákovy Prahy opět nechybějí ani akce pro rodinné publikum, debutový Den D věnovaný mladým umělcům či další z výprav po Stopách Antonína Dvořáka.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná dnes. Ceny lístků se podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře drží přibližně na loňské úrovni. Festival pracuje s rozpočtem zhruba 35 milionů korun, jeho 20 procent pokryje zisk ze vstupného, zbytek tvoří kombinace veřejných a privátních finančních zdrojů. Loňský ročník Dvořákovy Prahy měl koncerty vyprodány z téměř 90 procent.