Z funkce ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu ke konci června odejde Jan Simon. Ve čtvrtek o tom informoval Český rozhlas. Simon se chce více věnovat činnosti koncertního klavíristy a projektům na podporu mladých hudebníků. Řízením rozhlasových symfoniků bude pověřen hudební šéfproducent ČRo Jakub Čížek.

"Pro orchestr nastal čas jít dál a také já jsem si stanovil další cíle a to, co chci ještě ve svém životě stihnout. Bylo mi ctí v Českém rozhlase pracovat," uvedl Simon.

Simon působení u SOČR započal natočením klavírního koncertu svého otce Ladislava Simona pod taktovkou Vladimíra Válka v roce 1990. V roce 1994 byl jmenován statutárním sólistou, v roce 1996 obdržel společně s orchestrem a Vladimírem Válkem Cannes Classical Award za nahrávku klavírních koncertů Ervína Schulhoffa.

Od roku 2001 do roku 2010 zastával funkci správního ředitele SOČR a následně působil jako intendant a ředitel tohoto tělesa. Generální ředitel ČRo Peter Duhan uvedl, že Simon po čtrnáctileté práci pro rozhlas v orchestru zůstává statutárním sólistou. "Hlavním úkolem nového vedení SOČR bude vytvoření dlouhodobé koncepce orchestru a příprava jubilejní 90. koncertní sezony 2016/2017," dodal Duhan.

Pověřený šéf orchestru Čížek šest let působil jako šéfproducent Mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim, necelé dva roky řídil Odbor mechanických práv a audiovize v OSA a v roce 2008 nastoupil do Českého rozhlasu. Zde několik let vedl Mezinárodní oddělení. Dále zastával post ředitele Odboru komunikace a vnějších vztahů a druhým rokem působí jako šéfproducent hudební tvorby.

Související