Národní akademické divadlo opery a baletu v ukrajinském Lvově oznámilo, že 35 jeho hudebníků, sboristů či sólistů obdrželo povolávací rozkaz do armády. "Rádi bychom zdůraznili, že tak nekontrolovatelný odvod nás donutí stáhnout některá představení z repertoáru a dost možná zavřít celou operu," stojí v otevřeném dopisu, jejž vedení divadla zveřejnilo na svých facebookových stránkách.

"Rádi bychom byrokratům, kteří jsou za tento výběr zodpovědní, připomněli, že příprava vysoce kvalifikovaných členů orchestru, sólistů či baletních tanečníků trvá dvanáct až šestnáct let intenzivního studia a vyžaduje dalších mnoho let zkušeností," stojí v dopise.

Právě to, že ukrajinská armáda se rozhodla najednou povolat tolik umělců, přijde vedení baletu a opery ve Lvově pozoruhodné. "Zajímalo by nás, kolik bylo odvedeno dětí členů parlamentu," poznamenává vedení instituce, které podezírá ukrajinské politiky z toho, že se "záměrně snaží vyhladit ukrajinské vzdělávací a umělecké tradice".

Například baletní soubor má sedm prvních sólistů, z nichž nyní čtyři dostali povolávací rozkaz. "Jedním z nich je i tanečník oceněný cenou Umělec lidu. Na celé Ukrajině nenajdete dva tucty takto kvalitních tanečníků," tvrdí vedení instituce.

Nejnovější mobilizační vlna na Ukrajině začala 27. dubna. Začátkem května německý deník Handelsblatt napsal, že 60 procent mužů, kteří na západě Ukrajiny dostali povolávací rozkaz, odjelo do zahraničí.

Ukrajinská armáda chce během následujících pěti měsíců vycvičit 60 tisíc vojáků. Minulý týden ukrajinský parlament v prvním čtení podpořil zákon, díky němuž by se do jednotek ukrajinské armády mohli zapojit také cizinci.

Související