Čtyři mladí pěvci v sobotu v pražském Rudolfinu s úspěchem debutovali na mezinárodním festivalu Pražské jaro. Večerem je doprovodil uznávaný basbarytonista Adam Plachetka. Projekt je novinkou letošní přehlídky a dává šanci začínajícím zpěvákům, aby převedli své umění na největším tuzemském festivalu klasiky.

Před zcela zaplněnou Dvořákovou síní se představila pětadvacetiletá sopranistka Michaela Kušteková, šestadvacetiletá mezzosopranistka Simona Mrázová, dvaadvacetiletý tenorista Petr Nekoranec a čtyřiadvacetiletý barytonista Roman Hoza. Doprovodu se ujal Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera.

První polovina večera patřila mozartovskému repertoáru a sérii árií například z opery Cosí fan tutte (Takové jsou všechny) nebo Idomeneo. Po přestávce prozářilo koncertní síň italské bel canto od skladatelů, jako jsou Gaetano Donizetti nebo Vincenzo Bellini.

Interpretaci italského repertoáru také o poznání více ocenili potleskem a uznalým voláním bravo i posluchači. Tři přídavky se rovněž nesly v italském duchu. Po koncertu byla ve foyer autogramiáda.

S nápadem uspořádat koncert mladých talentů přišel Plachetka, který s pěvci střídavě na pódiu účinkoval.

Sám již několik let sklízí úspěchy na zahraničních pódiích, je sólistou Vídeňské státní opery a letos s úspěchem debutoval v newyorské Metropolitní opeře. Věnuje se ale i výuce na mistrovských kurzech.

Plachetka se podílel jak na sobotní dramaturgii, tak na výběru sólistů. Tvrdí, že začínajícím umělcům často chybí příležitost se dostat do povědomí divadel a pořadatelů. "Znal jsem je z kurzů a různých vystoupení a měl jsem pocit, že by si zasloužili takovou příležitost dostat. Jsem rád, že jsem je podle reakcí publika odhadl správně," řekl po koncertu Plachetka, který je i členem umělecké rady festivalu.

Mladým doporučuje, aby se oboru věnovali naplno, řídili se hlavně svým úsudkem a hlavně neusnuli na vavřínech.

Koncert byl poctou české sopranistce Jarmile Novotné (1907-1994), která patřila k výrazným osobnostem světové operní scény 20. století. Odkazu Novotné se věnuje i festival, jenž se bude letos již počtvrté pořádat na zámku Liteň.